Şirket İncelemeleri

Apple – 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

April 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Apple – 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

İçeriğin PDF versiyonuna bu linkten ulaşarak indirebilirsiniz.

Apple - 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

Apple’ın ana gelir kapısını; tüketici elektroniği alanında geliştirdiği iPhone, iPad, Mac ve giyilebilir donanım ürünlerine ek, AppStore, Apple Card ve Apple TV+ gibi servis hizmetleri alanındaki ürünlerinden el ettiği gelirler oluşturuyor.

🎯 Bilanço Sonrası Analist Yorumları

Apple - 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

Piper Sandler’ın analisti Harsh Kumar, Apple ile ilgili sorunların “geçici” olduğunu ve “şirketin temel noktada doğru yönde ilerliyor göründüğünü, ancak kısa vadeli geçici etkilerin” gelecek beklentilerini negatif etkilediğini söyledi. AAPL için yüksek portföy ağırlığı notunu yineledi, ancak hedef fiyatını 200 dolardan 195 dolara düşürdü.

📈 Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar

Apple - 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

Nasıl Okunmalı?
Hem gelir hem de hisse başına kârı beklentilerin üzerinde gelerek, yüksek enflasyon ve düşük tüketici güvenine rağmen satışlarının güçlü gittiğini gösterdi.

🚀 Bilanço’da Öne Çıkan Noktalar

Apple - 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

(1) iPhone satışları yıllık bazda 5,5% artış göstererek, ABD’de azalan tüketici güvenine rağmen artış gösterdi.
Bir sene önceki lansman yılı rakamlarını dahi geçti.
(2) Temettüsünü 5% artışla hisse başına 0,23 dolara çıkardı.
(3) iPad satışları M1 çipe sahip yeni modeline rağmen yatay/negatif gitmeye devam ediyor.
(4) Dijital hizmet gelirleri en güçlü büyüyen bölüm olarak hız kesmiyor. Öte yandan beklentileri genellikle 4-8% arasında geçerken, bu sene sadece 0,5% geçti.

📢 Şirket Açıklamaları

Apple mevcut çeyrek için bir tahminde bulunmadı ancak CFO Luca Maestri, satışları 4 milyar ile 8 milyar dolar arasında düşürebilecek Covid-19 ile ilgili tedarik kısıtlamaları da dahil olmak üzere mevcut çeyrekte çeşitli zorluklar konusunda uyarıda bulundu. Kısıtlamaların büyük ölçüde Şanghay koridoru etrafında toplandığını belirtti.

Apple CEO’su Tim Cook da gelir raporu sonrası açıklamalarında, çip sıkıntısı ve COVID-19 pandemisinden kaynaklanan kısıtlamalardan şirketin 4 milyar dolar – 8 milyar dolar aralığında etkilediğini söyledi.

Öte yandan Cook, Apple’ın yeni ürünlerine verilen yanıtın yanı sıra şirketin 2030 yılına kadar tedarik zincirinde ve ürünlerde karbon nötr olma yolunda kaydettiği ilerlemeyi görmekten “memnun” olduğunu da belirtti.

CEO Tim Cook yaptığı açıklamada, “Bu çeyreğin rekor sonuçları, Apple’ın inovasyona aralıksız odaklanmasının ve dünyadaki en iyi ürün ve hizmetleri yaratma yeteneğimizin bir kanıtıdır. Yeni ürünlerimize yönelik güçlü müşteri tepkisini ve 2030 yılına kadar tedarik zincirimizde ve ürünlerimizde karbon nötr olmak için kaydettiğimiz ilerlemeyi görmekten mutluluk duyuyoruz.” ifadelerinde bulundu.

🔍 Bilanço Detayları

Apple - 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

(1) Apple ürünlerinin satışları önceki yılın çeyreğine göre;

  • iPhone 50,57 milyar dolar ile 5,5% arttı.
  • Dijital hizmetler 19,2 milyar dolar ile 17,28% arttı.
  • Mac 10,44 milyar dolar ile 14,73% arttı.
  • Giyilebilir Donanımlar, Ev Ürünleri ve Aksesuarlar 8,81 milyar dolar ile 12,37% arttı.
  • iPad 7,65 milyar dolar ile 1,92% düştü.

(2) Satışların en çok büyüdüğü bölge 20% ile Amerika kıtası oldu. Çin ve Tayvan’da ise büyüme 3,4% ile yavaşladı.

Apple - 2Ç 22’ Bilanço İncelemesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı