Apple Haberleri

Apple, 2021’de Çin Pazarında En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Oldu

January 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Apple, 2021’de Çin Pazarında En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Oldu

📱Yapılan bir araştırmaya göre Apple (AAPL), 2021’in son çeyreğinde Çin’in en çok satan akıllı telefon markası unvanına sahip oldu. 2015’ten bu yana Apple, ilk kez dünyanın en büyük mobil pazarında birinci sırada yer aldı.

Counterpoint Research Araştırma Şirketinin 26 Ocak Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, iPhone 13’ün, Huawei’nin liderliği kaybetmesinin ardından Apple’ın Çinli rakipleri Vivo ve Oppo’yu da geride bırakmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Küresel çip kıtlığı ve ekonomik yavaşlama nedeniyle Apple’ın ABD’deki pazar payı %9 küçülürken küresel pazarda %32 artış gösterdi.

📊 Apple, Küresel Pazarı Nasıl Etkiledi?

ABD’nin teknoloji ihracatı üzerindeki kısıtlamaları, dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Huawei’nin akıllı telefon işini büyük oranda sekteye uğrattı. Yaşanan bu değişiklik pazar dinamiklerinde de büyük bir değişimi tetikledi. Apple’ın Çin’deki pazar payının 2021’in son üç ayında %23 artırarak bir rekora ulaşmasının ardından Çinli teknoloji devi Xiaomi, yan kuruluşu olan Honor’u satmak zorunda kaldı.

Araştırma Analisti Mengmeng Zhang, “Apple’ın bu mükemmel performansı, fiyatlandırma stratejisi ve Huawei’nin premium tabanına erişerek elde ettiği kazancın bir karışımından kaynaklandı.” açıklamasında bulundu.

Apple, 2021'de Çin Pazarında En Çok Satılan Akıllı Telefon Markası Oldu

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Apple Tops China for First Time in Six Years After Huawei Fades

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı