Borsa Haberleri

Apollo’dan Intel’in Fabrika Girişimine 11 Milyar Dolar Yatırım

June 5, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Apollo’dan Intel’in Fabrika Girişimine 11 Milyar Dolar Yatırım

Apollo Global Management (APO), Intel’in (INTC) İrlanda’daki yeni üretim tesisiyle ilgili bir ortak girişimin 49% hissesini 11 milyar dolar karşılığında satın alacak.

Apollo, ABD’li çip üreticisinin aşırı ultraviyole litografi makineleri kullanarak Intel 4 üretim süreci için ilk yüksek hacimli lokasyonu olan İrlanda’nın Leixlip kentindeki Fab 34 ortak girişimindeki hisseyi satın alacak.

Şirketten yapılan açıklamada, ikinci çeyrekte tamamlanması beklenen anlaşmanın, Intel’in projeye yaptığı yatırımın bir kısmını işinin diğer bölümlerine yeniden dağıtmasına olanak sağlayacağı belirtildi. Intel, bugüne kadar tesise 18,4 milyar dolar yatırım yaptı.

Şirket, 2022 yılında İrlanda ve Fransa’da çip fabrikaları kurmayı planladığını açıklamış ve Avrupa Komisyonu’nun ABD ve Asya’ya olan bağımlılığını azaltmaya yönelik finansman kuralları ve sübvansiyonlarından faydalanmayı hedeflemişti.

Ortak girişim tesiste çip üretme hakkına sahipken, Intel fabrikanın tam mülkiyetini ve operasyonel kontrolünü elinde tutuyor.

Apollo’dan Intel’in Fabrika Girişimine 11 Milyar Dolar Yatırım

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters