Borsa Haberleri

Anthropic “En Güçlü” Sohbet Robotunu Piyasaya Sürdü

Anthropic “En Güçlü” Sohbet Robotunu Piyasaya Sürdü
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâ startupı Anthropic, şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü yapay zekâ modelleri olarak tanımladığı Claude 3’ü piyasaya sürdü. Girişimin yeni yapay zekâ araçları Claude 3 Opus, Sonnet ve Haiku olarak adlandırılıyor.

Girişim, yeni modellerin en yeteneklisi olan Claude 3 Opus’un, OpenAI’ın GPT-4 ve Google’ın Gemini Ultra’sını lisans düzeyinde bilgi, lisansüstü düzeyde akıl yürütme ve temel matematik gibi endüstri kıyaslama testlerinde geride bıraktığını söyledi.

Anthropic ilk kez çok modlu destek sunuyor. Yani kullanıcılar analiz ve cevaplar için fotoğraf, grafik, belge ve diğer yapılandırılmamış veri türlerini yükleyebiliyor.

Sonnet ve Haiku, Opus’a göre daha kompakt ve daha ucuz. Anthropic’e göre Sonnet ve Opus, bugünden itibaren 159 ülkede satışa sunulurken, Haiku da yakında piyasaya sürülecek. Şirket, Claude 3’ü eğitmenin ne kadar sürdüğünü ya da ne kadara mal olduğunu ise belirtmedi.

Geçen yıl bu zamanlar Anthropic, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın eski araştırma yöneticileri tarafından kurulan ve umut vaat eden bir üretici yapay zekâ girişimi olarak görülüyordu. Seri A ve B finansman turlarını tamamlamıştı ancak sohbet robotunun ilk sürümünü herhangi bir tüketici erişimi olmadan kullanıma sunmuştu.

Bir yıl sonrasına geldiğimizde ise Google (GOOGL), Salesforce (CRM) ve Amazon (AMZN) gibi destekçilere sahip; hem kurumsal hem de tüketici dünyasında ChatGPT ile doğrudan rekabet eden bir ürünle en popüler yapay zekâ girişimlerinden biri haline geldi. Geçtiğimiz yıl içinde şirket, toplamda yaklaşık 7,3 milyar dolar değerinde beş farklı fon anlaşması yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC