ABD Borsası Notları

Analistlerin İkinci Çeyrekte En Yüksek Beklentiye Sahip Olduğu Hisseler

Mart 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Analistlerin İkinci Çeyrekte En Yüksek Beklentiye Sahip Olduğu Hisseler

ABD piyasalarında bilanço sezonu neredeyse tamamlandı. Teknoloji sektöründe takip edilen rallinin etkisiyle birinci çeyrekte oldukça güçlü performans gösteren hisseler ikinci çeyreğe girmeye hazırlanırken, analistlerin bu çeyrekte en yüksek beklentiye sahip olduğu hisseleri inceleyelim.

FactSet’in sunduğu rapora göre toplamda S&P 500 endeksine dahil olan şirketlerle ilgili 11.557 adet analist değerlendirmesi bulunuyor. Bu değerlendirmelerin 53,8%’i “AL”, 40,5%’i “TUT” ve 5,7%’si “SAT” olarak sınıflandırılmış. 

Bu oranların,ortalama değerlere kıyasla biraz düşük seyrettiği belirtilebilir. Örneğin, “AL” tavsiyesinin 5 yıllık ortalama yüzdesi 54,4% seviyesindeyken bu oran “TUT” tavsiyesi için 39,5% ve “SAT” tavsiyesi için 6,1% seviyesinde olduğu gözlemleniyor.

Sektörel olarak incelendiğinde, analistlerin ikinci çeyrekte en yüksek beklentiye sahip oldukları sektörler enerji ve iletişim olarak öne çıkıyor. Bu sektörlerdeki “AL” tavsiyesi 63% seviyesine kadar yükseliyor. 

Diğer yandan, analistlerin en az iyimser oldukları sektörler ise temel tüketim ve hammadde sektörleri. Bu sektörlerdeki “AL” tavsiyelerinin sırasıyla 45% ve 46% olduğu belirtilebilir. Ayrıca, bu sektörlerde “TUT” tavsiyelerinin diğer sektörlere kıyasla 48% ile en yüksek oranda bulunduğu ifade edilebilir.

Sanayi sektörü ise 8% ile “SAT” tavsiyesi en yüksek yüzdeye sahip sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak, Ocak ve Şubat aylarında yaşanan volatil seyrin ardından S&P 500 endeksinin genel “AL” tavsiye yüzdesinin hafif bir artış gösterdiği ancak, yine de bu oranların beş yıllık ortalamanın altında seyrettiği söylenebilir. Özellikle, Kamu Hizmetleri sektöründe “AL” tavsiyesi 49,3%’ten 51,0%’e yükselerek tüm sektörler içinde en çok iyileşmenin görüldüğü sektör olarak yerini aldı.

Hisse bazında analistlerin ikinci çeyrekte en iyimser olduğu şirketleri senin için listeledik. 👇

Analistlerin İkinci Çeyrekte En Yüksek Beklentiye Sahip Olduğu Hisseler

Bu veriler, piyasadaki eğilimleri anlamak ve gelecekteki yatırım kararlarını değerlendirmek için önemli ipuçları sunabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FactSet