Borsa Yorumları

Analistlerin “Gizli Hazine” Dediği Teknoloji Hisseleri 

March 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Analistlerin “Gizli Hazine” Dediği Teknoloji Hisseleri 

Pandemi sonrasındaki zayıf performanslarının ardından borsaların rekor seviyelere yükselmesinin arkasındaki ana nedenin teknoloji hisseleri olduğu doğru. Ancak Wall Street’e göre sektörde yatırımcıların hâlâ fırsat bulabileceği birkaç gizli hazine değerinde ucuz isim var.

Bu gizli hazineleri bulmak için kapsamlı S&P 1500 Tech endeksini taradık ve ileriye dönük fiyat/kazanç oranlarına göre endekse, sektöre ve kendi sektörlerine göre iskontolu işlem gören hisselere baktık. 

Yani, gelecekteki kazanç güçlerine göre hisse fiyatlarına dayanarak rakiplerinden daha ucuz olan teknoloji isimleri bulmaya çalıştık.

🔮 Aşağıdaki listede yer alan gizli hazineler; geçtiğimiz ay yükseliş gösterdi, konsensüs hedef fiyatları en az 5% artış ima ediyor ve en az 1,5 milyar dolar piyasa değerine sahipler:

  • Belden (BDC)
  • First Solar (FSLR)
  • Western Digital (WDC)
  • TD Synnex (SNX)
  • Corning (GLW)
  • Skyworks Solutions (SWKS)
  • NetScout Systems (NTCT)
  • Envestnet (ENV)
  • Oracle (ORCL)

Listede alışılmışın dışında olsalar da Skyworks ve Western Digital gibi çip hisselerinin olması kimseyi şaşırtmaz herhalde. 

🔎 Yarı iletken üreticileri, başta Nvidia olmak üzere adeta yapay zekâ coşkusunun rüzgarını arkalarına almış durumdalar. Dahası, Wall Street analistleri, bu iki hissenin önünde hâlâ önemli bir yükseliş olduğunu düşünüyor.

Konsensüs hedef fiyatları önümüzdeki 12 ay içinde Skyworks’ün 7%, Western Digital’ın 14% yükselebileceğini ima ediyor. 

🔎 Yazılım şirketi Oracle da listede yer aldı. Veritabanı yazılımı hisseleri, dördüncü çeyrek mali sonuçlarının analistlerin tahminlerini aşmasının ardından salı günü 12%’lik bir artış yaşadı.

Oracle’ın en büyük birimi olan bulut hizmetleri ve lisans desteği segmentinin gelirinde 12%’lik bir artış görüldü. Ancak hedef fiyatları 10%’luk bir artışa işaret eden analistler Oracle’ı daha da güzel günlerin olduğunu düşünüyor. 

🔎 Listeye göre yatırımcılar, First Solar’a da daha yakından bakmak isteyebilir. Şirket geçtiğimiz günlerde, 2026’ya kadar sağlam bir şekilde rezerve edilmiş ve on yılın sonuna kadar uzanan bir sipariş birikimi ile sağlam bir çeyrek daha bildirdikten sonra iyi bir destek aldı. 

Son bir ayda 1,3% yükselen şirket hissesi için analistlerin konsensüs hedef fiyatı 39%’luk bir artış öngörüyor. Bu da First Solar’ın listede en yüksek artış beklentisine sahip hisse yapıyor. 

Analistlerin “Gizli Hazine” Dediği Teknoloji Hisseleri 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC