Borsa Yorumları

Analistlere Göre Bu 4 Ucuz Hisse 10 Yıl Boyunca Kazandırabilir

April 15, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Analistlere Göre Bu 4 Ucuz Hisse 10 Yıl Boyunca Kazandırabilir

Bugünün piyasasında birçok hisse senedi pahalı görünüyor olabilir ancak hâlâ ucuz hisseler de var. Hatta Wall Street uzmanlarına göre bu hisselerden bazıları önümüzdeki 10 yıl boyunca elde tutulabilir.

“Peki, bu hisseleri nasıl bulacağım?” diyor olabilirsin. Morningstar’dan Susan Dziubinski, nakit akışı ve şirket temelleri açısından “bir miktar kesinlik” sunan hisselere sahip olmaya inandığını söylüyor. Yatırım uzmanı özellikle “önemli rekabet avantajlarına” sahip şirketleri tercih ediyor:

Ayrıca, sermaye tahsisi söz konusu olduğunda akıllı kararlar alma geçmişine sahip ekipler tarafından yönetilen şirketleri tercih ediyoruz. Ancak harika bir şirket her zaman harika bir hisse değildir: Bir şirketin hissesi için aşırı harcama yapmamanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Latitude Investment Management’ın baş yatırım yetkilisi Freddie Lait ise bazı döngüsel hisselere yatırım yapmaya istekli olmanın kilit önem taşıdığını söylüyor.

Lait’e göre bazen “konjonktürel şirketler 10 yıl öncesine kadar çok güçlü, öngörülebilir uzun vadeli getiriler sağlayabilir. Dolayısıyla, döngüsel bir şirket hissesi satın alırsak, 10 ile 15 yıl boyunca bu hisseye sahip olacağımızı umuyoruz.” diyor.

Lait, şirketlerde iki özellik arıyor: 1) “yapısal olarak büyüyen” ve 2) değerleme açısından döngülerinin dibine yakın işlem gören şirketler.

Lait buna iyi bir örnek olarak 2016 yılında, yani küresel mali krizden yedi-sekiz yıl sonra, “tamamen gözden düştükleri” bir dönemde satın aldığı banka hisselerini veriyor ve o zamandan bu yana 150% yükseldiklerini hatırlatıyor.

📌 Uzun Vadede Elde Tutulabilecek Ucuz Hisseler

Uzmanların hisse seçerken nelere dikkat ettiğini gördük, şimdi de dilersen hangi hisseler için iyimser olduklarına bakalım.

🧼 Kenvue (KVUE)

Dziubinski, yaşlanan nüfus ve giderek büyüyen gelişmekte olan pazarlar gibi faktörlerin, Kenvue’nun Zyrtec, Listerine, Tylenol ve Nicorette gibi markaları için rüzgarlar sağlayacağını düşünüyor.

Dziubinski “Şirketin marka itibarı, müşteri sadakati ve maliyet avantajları sayesinde geniş bir ekonomik hendek oluşturduğunu düşünüyoruz.” diyor. 

Küçük bir not: Geniş ekonomik hendeğe sahip şirketler, Morningstar’ın rekabeti savuşturacak ve 20 yıl veya daha uzun bir süre boyunca yüksek sermaye getirisi sağlayacak kadar güçlü rekabet avantajlarına sahip olarak tanımladığı şirketlerdir.

💰 U.S. Bancorp (USB)

Morningstar, bankanın “mali sağlığının iyi” olduğunu ve kapsamı altındaki en kârlı bankalardan biri olduğunu söylüyor.

Dziubinski, “ABD’deki bölgesel bankalar Mart 2023’ten bu yana büyük bir dalgalanma yaşadı ancak Morningstar’ın US Bancorp’un sermayesi hakkında endişeleri yok.” yorumunu yaptı.

Analist, US Bancorp’un ödemeler, varlık yönetimi ve ipotek bankacılığı dahil olmak üzere ücret üreten işlerin iyi bir karışımına sahip olduğuna da dikkat çekti.

🦷 Zimmer Biomet (ZBH)

Morningstar, ortopedik rekonstrüktif implantlar, malzemeler ve cerrahi ekipmanlar tasarlayan ve üreten şirketin büyük eklem rekonstrüksiyonunda lider olduğuna inanıyor.

Morningstar, ortopedik cerrahlar için önemli olduğunu söylediği değiştirme maliyetleri ve şirketin ürün portföyü etrafındaki fikri mülkiyet sayesinde şirkete geniş bir ekonomik hendek derecesi veriyor.

Dziubinski, “Yaşlanan nüfusun ve daha genç hastalarda kullanılabilecek gelişen teknolojinin büyük eklem replasmanı için sağlam bir talebe yol açacağını umuyoruz.” yorumunu yapıyor.

🧰 AutoZone (AZO)

Latitude Investment Management’tan Lait ise ABD’li otomotiv parçaları perakendecisi AutoZone’un 2009’dan beri sahip olduğu daha ucuz bir hisse olduğunu ve önümüzdeki beş ile 10 yıl boyunca da rahatlıkla portföyünde kalabileceğini söyledi.

Şirketin “oldukça dayanıklı” olduğunu belirten Lait ayrıca istikrarlı kazançlar sağlayabildiğini, hızlı büyüdüğünü ve muhtemelen böyle devam edeceğini söylüyor.

Analistlere Göre Bu 4 Ucuz Hisse 10 Yıl Boyunca Kazandırabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC