Borsa Yorumları

Analistler Disney’in Eski CEO’sunun Dönüşünü Alkışlıyor!

November 22, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analistler Disney’in Eski CEO’sunun Dönüşünü Alkışlıyor!

Wall Street analistlerinin büyük çoğunluğu Bob Iger’ın Disney (DIS)’e dönüşünü destekleyici açıklamalar yapıyor. 

Iger, kendinden sonra gelen Bob Chapek’in şirketi yönetme biçiminin eleştirilere maruz kalmasının ardından, acil koduyla yeniden CEO görevine getirilmişti. Bu gelişme üzerine Disney hisseleri pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde 8% değer kazandı. Hissenin değeri bu yıl 40% düşmüştü. 

Genel olarak analistler CEO değişimini olumlu karşılıyor ve büyük çoğunluğu Iger’ın, şirketi küresel salgının getirdiği güçlüklerden kurtarabilecek ve internet yayıncılığına geçiş sürecini tamamlayabilecek tecrübeye sahip olduğunu düşünüyor. 

MoffettNathanson’dan Michael Nathanson, Iger’ın geri dönüş haberi üzerine Disney’in görünümünü “SEKTÖR PERFORMANSI” seviyesinden “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti ve fiyat hedefini yukarı çekti. Analistin 120 dolarlık fiyat hedefi, cuma günkü kapanış fiyatı olan 91,80 doların yaklaşık 30,7% üstünü işaret ediyor. 

“Disney Yönetim Kurulu’nu bu değişikliği yapma cesareti göstermelerinden dolayı alkışlıyoruz.” diyen Nathanson, “Sayın Iger’dan ve Disney’i küresel bir güç merkezine dönüştürme sürecinde yaptığı işlerden çok etkilendiğimizi hiçbir zaman gizlemedik. Eski CEO Bob Chapek’in benimsediği yayıncılık stratejisinin günümüz gerçeklerine bakıldığında mantıklı olmadığına dair kaygılarımız da dahil olmak üzere birtakım sebepler yüzünden Mayıs 2020’den beri bu hisseyi tavsiye etmiyorduk.” ifadelerini kullandı. 

Iger, Disney’den ayrılmasının üzerinden bir yıl geçmeden geri dönmüş oldu. Bu süre boyunca Chapek, medya devini yönetme şekliyle ilgili eleştirilere hedef olmuştu. Bu ayın başlarında yapılan bir iç yazışmada, Disney’in işe alımları durdurmayı ve bazı işten çıkarmalar yapmayı planladığı belirtilmişti. Ayrıca şirketin son çeyrek mali rakamları da Wall Street beklentilerinin altında kalmıştı. 

Ancak Morgan Stanley’den Benjamin Swinburne, Disney’in durumunun “gelir ve para kaybı” olarak görülmesiyle birlikte Iger’ın şirketi şaşırtıcı düzeyde iyileştirebileceğini kaydederek hissenin notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak yineledi. Swinburne’ün 125 dolarlık fiyat hedefi hissenin 35%’ten fazla değer kazanabileceğine işaret ediyor. 

Swinburne, “Bob Iger daha önce başlatmış olduğu, Disney’in medya birimini klasik yayıncılıktan internet yayıncılığına dönüştürme girişimini, artan abonelik iptalleri karşısında hızla ve kârlı bir şekilde tamamlama fırsatına sahip. Kreatif mükemmeliyeti ve mali disiplini teşvik eden bir ortamın tesis edilmesi bu süreçte kilit rol oynayacak.” ifadelerini kullandı. 

Bu arada Wells Fargo’dan Steven Cahall, Iger’ın dönüşünün yatırımcılar tarafından hisse açısından hızlandırıcı bir etken olarak görülmesi nedeniyle bu geri dönüşü “olumlu bir sürpriz” olarak nitelendirdi. Analistin Disney hakkındaki derecelendirmesi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”.

Cahall, “Bu gelişme DIS’in bütün sorunlarını çözmese de, medya dünyasının muhtemelen en güçlü lideri tam yetkili olarak göreve getirildiğinden dolayı yatırımcıların bunu benimseyeceklerini düşünüyoruz.” şeklinde bir yazı kaleme aldı. 

Needham’dan Laura Martin Disney için “TUT” seviyesinde bir not verse de, Iger’ın dönüşünü şirket ve hissedarlar açısından olumlu buluyor. Analist, kâr sorumluluğuna geri dönüşün yanı sıra şirket içindeki meselelerin “rahatlatıcı, sabırlı ve diplomatik biçimde” ele alınma tarzına geri dönüş de dahil olmak üzere, Iger’ın ayrılışından sonra zayıflamış olan altı farklı unsuru sıraladı. 

Analistler Disney’in Eski CEO’sunun Dönüşünü Alkışlıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC