Borsa Yorumları

Analistler Bu Hisseleri Seviyor!

November 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Analistler Bu Hisseleri Seviyor!

Bu yıl yaşanan piyasa çalkantısında yatırımlarına yön vermeye çalışan yatırımcılar, piyasa değeri orta seviyede olan hisse senetlerine göz atabilir.

Yılbaşından bugüne kadar 15%’lik düşüş kaydeden S&P Midcap 400, aynı dönemde 20% düşen piyasa değeri yüksek seviyedeki S&P 500’e kıyasla daha iyi bir performans göstermiş oldu. Piyasa değeri düşük seviyede kalan şirketlerin hisselerinden oluşan Russell 2000 ise 2022’de 19% düşerek orta seviye endeksinin gerisinde kaldı. 

Orta seviye hisse senetleri, içinde bulunduğumuz çeyrekte de büyük ve küçük seviyedeki hisseleri geride bırakıyor. Dördüncü çeyrekte S&P 500 8% ve Russell 2000 5% yükselirken, S&P Midcap 400 endeksi 9%’dan fazla değer kazandı.

Orta seviyeli hisse senetleri tabiri, tipik olarak 2 milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında değişen bir piyasa değerine sahip şirketlerin hisseleri için kullanılıyor.

Bu göreceli performansı dikkate alarak, orta seviyedeki hisseleri tararken şu kriterleri göz önünde bulundurabiliriz:

  • S&P Midcap 400’de listelenmiş olması
  • Takip eden analistlerin 75% veya daha fazlasının “AL” notu vermiş olması
  • Analist fiyat hedefi ortalamasının en az 35%’in üzerinde artmış olması
  • En az 9 satış yönlü analist tarafından takip ediliyor olması 

Telekom şirketi Frontier Communications (FYBR), analistlerin 75%’inden “AL” notu alarak listeye girdi. Bu hissenin 100%’den fazla değer kazanacağı tahmin ediliyor. Frontier hisseleri 2022’de 27%’den fazla değer kaybederek zor bir yıl geçirdi. Ancak şirket çarşamba günü “rekor seviyede faaliyet sonuçları” açıkladı. 

Yarı-iletken şirketi Wolfspeed (WOLF) de listede kendine yer bulanlardan oldu. Takip eden analistlerin 75%’i hisseyi “AL” notuyla derecelendirdi ve 40%’tan fazla değer kazanacağını öngördü. 

JPMorgan analisti Samik Chatterjee, yakın zamanda Wolfspeed’in notunu nötrden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Ayrıca, “sektörün en değerli oyuncusu haline gelen WOLF’un bu yükselişinin ve giderek daha iyi bir pozisyona gelmesinin, hisseyi, son zamanlarda kendisine yetişmek için aceleyle kapasite duyuruları yapan yakın rakiplerinden ayırmak açısından daha kalıcı etkileri olduğunu” ifade etti. 

Wolfspeed hisseleri yılbaşından bugüne kadar 32% değer kaybetti. 

Listede yer alan isimlerden bir diğeri de lojistik şirketi GXO Logistics (GXO). Bu hisse analistlerin 76,5%’i tarafından “AL” notu ile desteklenirken, ortalama fiyat hedefi 81% oranında değer kazanacağını gösteren bir seviyeye yükseltildi. 

GXO hisseleri 61% değer kaybetmesine rağmen Jefferies analisti Stephanie Moore, şirketin “beklenmedik anda parlayacağını” düşünüyor.

Analistler Bu Hisseleri Seviyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC