Borsa Yorumları

Analistler Bu 8 Hissenin Yeniden Canlanacağına İnanıyor

Ağustos 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistler Bu 8 Hissenin Yeniden Canlanacağına İnanıyor

Genellikle uzun bir süre pek büyük bir hareket sergilemeyen hisseler, yatırımcıların gözünde ölü para olarak konumlanır. 

Aslında birçok ölü para hissesi, yatırımcıları sadece hayal kırıklığına uğratmak için cezbeden değer tuzaklarıdır. Ancak güçlü performans gösterebilecek birkaç aday ortaya çıkmaya başlıyor.

The Wall Street Journal’ın geçtiğimiz haftalarda kurşun kaplı telekom kablosu sorunlarını hatırlamayan yoktur. Bu gelişmeler, ölü para konusunu yeniden gündeme taşıdı diyebiliriz. 

Verizon (VZ) ve AT&T (T) hisseleri son üç ayda sırasıyla 11% ve 16% değer kaybetti ancak her iki hisse de tek haneli fiyat-kazanç oranlarına ve 8%’e yakın temettü verimine sahip. 

Ancak bu iki şirket son beş yılda yatırımcılarına yılda ortalama 4% kaybettirirken, S&P 500 ve Dow Jones ise yatırımcısına sırasıyla yılda ortalama 11% ve 9% getiri sağladı.

Yine de bu şirketler geri dönmeye hazır mı? Wall Street öyle düşünmüyor. Verizon hisselerini inceleyen analistlerin yaklaşık 19%’u hisseye “AL” notu vermiş. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, S&P 500’deki hisseler için ortalama “AL” oranı yaklaşık 55% seviyesinde.

Dahası, Verizon hisseleri için verilen “AL” notu oranı geçtiğimiz yıl boyunca neredeyse hiç değişmedi. Yani Verizon bu konuda pek iyimser bir resim çizmiyor. 

AT&T hisseleri için de ölçütler benzer görünüyor ancak hisseyi inceleyen analistlerin 30%’u, yani Verizon’dan biraz daha yüksek bir oranla, şirkete “AL” notu vermiş.

Tabii ki ölü para hisseleri telekomla kısıtlı değil, diğer durgun hisseler daha umut verici. 

Bu kapsamda, Russell 3000 Endeksi’nde yer alan ve son beş yılda hiçbir büyük hareket görülmeyen hisseleri inceledik ve analist duyarlılığındaki iyileşmenin ileride daha iyi günlerin sinyalini verebileceği 10 hisse belirledik. 

Aşağıdaki listede yer alan hisselerin son beş yıldaki ortalama yıllık getirileri, 1% kazanç ile 8% kayıp arasında değişiyor. Bu görünürde çok iyi olmayabilir ama analistler bu isimlere ısınmaya başlamış. 

Bu hisseler için geçtiğimiz yıl 43% olan ortalama “AL” notu oranı, bu yıl 19 puan artarak 62%’ye yükseldi:

  • Harley-Davidson (HOG)
  • Treehouse Foods (THS)
  • Biocryst (BCRX)
  • Lazard (LAZ)
  • Scotts Miracle-Gro (SMG)
  • Biogen (BIIB)
  • Quaker Chemical (KWR)
  • Spotify (SPOT)
  • Bank of New York Mellon (BK)
  • United Airlines (UAL

Wall Street’in bu hisselere neden daha olumlu yaklaştığını tahmin etmek kolay değil.. 

Ancak United ve Quaker kapsamında, analistler 2024 yılı için bilanço tahminlerini yükseltiyor. 

Lazard’da bekleyen bazı yönetim değişiklikleri var. Yeni CEO’lar ve üst düzey yöneticiler, yatırımcıların hisseleri yeniden değerlendirmesi için bir sinyal olabilir. 

TreeHouse da ağustos ayı başında açıkladığı ikinci çeyrek bilançosunda 2023 yılı mali beklentilerini yükseltti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti