Microsoft

Analistler Bing’i Sevdikçe Microsoft Hisseleri Yükseliyor!

February 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistler Bing’i Sevdikçe Microsoft Hisseleri Yükseliyor!

Video oyunu segmentinde bir mücadele veren Microsoft (MSFT), üretimsel yapay zeka kullanımı yarışında Google (GOOG) başta olmak üzere rakiplerine karşı önemli bir hamle yaptı ve bazı Wall Street analistlerinin takdirini kazandı.

Microsoft (MSFT) için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu ve hisse başına 12 aylık ortalamada 300 dolarlık bir fiyat hedefi belirlemiş olan Wells Fargo analisti Michael Turrin de bunlar arasında. Analist, OpenAI teknolojisinin hem Bing hem de Edge uygulamalarına dâhil edilmesinin, teknoloji devinin ürün ve hizmetlerinde yapay zeka ile mümkün olan inovasyon potansiyelinin artmasıyla birlikte arama, tarayıcı ve reklamcılık alanlarında pazar payı artışına destek olacağını belirtti.

Yapay zekayı çekirdek arama motoruna uygulamak gibi yeniliklerin kullanıcılar tarafından yapılan sorgulamaların uygunluk düzeyini “önemli ölçüde artırdığını” belirten Turrin, bunu son 20 yılın en büyük gelişmesi olarak nitelendirdi. Bing’in arama motoru, tarayıcısı ve ChatGPT tabanlı interaktif sohbet işlevi sağlayan yeni Chat özelliği sayesinde Microsoft (MSFT)’un artık “birleşik bir web deneyimi” sunduğunu sözlerine ekledi.

Turrin, Microsoft (MSFT)’un Bing ve Edge uygulamalarına yaptığı yeniliklerle 2 milyar dolar seviyesinde ilave bir gelir sağlayabileceğini vurguladı.

Microsoft (MSFT)’u “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla tavsiye eden Bernstein analisti Mark Moerdler, salı günkü tanıtım etkinliğinin sadece bir başlangıç olduğunu belirtti ve Microsoft-OpenAI işbirliğinin, rakiplerine kıyasla “görece hızlı bir şekilde” daha fazla yeni uygulama çıkaracağına inandığını söyledi.

Moerdler ayrıca, arama motoru pazarındaki her %1’lik pazar payı artışının yaklaşık 2 milyar dolar gelir anlamına geldiğini ve bu yüzden ChatGPT benzeri bir teknolojinin Bing’e entegre edilmesinin “nakit akışında bir artışa” neden olabileceğini vurguladı.

Microsoft (MSFT) hisselerini “AL” notuyla tavsiye eden ve hisse başına 12 aylık ortalamada 300 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Bank of America analisti Brad Sills, arama pazarının 85%’ten fazlasını elinde tutan Google’dan “dikkate değer” bir pazar payı kapması mümkün görünmeyen Bing’in yine de rekabet için elinden geleni yaptığını belirtti.

Sills, art arda yedi yıl boyunca pazar payını artırmaya devam eden Edge’in, güncellenmiş sürümüyle pazar payını artırmaya devam edebileceğini sözlerine ekledi. Analist ayrıca, etkileşimi ve hacmi Bing’e yönlendirme konusunda Edge’in potansiyele sahip olduğunu da ifade etti.

Piper Sandler analisti Brent Bracelin, yeni yapay zeka destekli Bing arama motorunun dışındaki en büyük sürprizin, yapay zeka dönüştürücülerinin Microsoft (MSFT) tarafından GitHubt, Teams ve Microsoft 365 (eski Office 365) dâhil olmak üzere tüm ürün portföyüne bu kadar hızlı entegre edilmesi olduğunu belirtti.

Tanıtım etkinliğinin ardından Microsoft (MSFT)’un piyasa değeri 2 trilyon doları aştı ve Wedbush Securities’in yaptığı açıklamada teknoloji devinin hamlelerinin bir “yapay zeka silahlanma yarışı” başlatabileceği ileri sürüldü.

Analistler Bing’i Sevdikçe Microsoft Hisseleri Yükseliyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha