Borsa Yorumları

Analistler Bilanço Öncesi Netflix için Ne Diyor?

April 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistler Bilanço Öncesi Netflix için Ne Diyor?

Çevrimiçi dizi ve film yayını platformları arasında akla ilk gelenlerden biri olan Netflix (NFLX), yarın bilanço açıklayacak. 

Sektör genelinde rekabet artsa da şirket hala lider konumda. Ancak Netflix de zayıflayan ekonomik koşullar ve doygunluğa ulaşan ABD pazarında bazı sıkıntılarla karşı karşıya. 

Netflix, birinci çeyrekte gelirinin 8,2 milyar dolara ulaşmasını bekliyor, bu da geçen yılın aynı dönemine göre 4%’lük bir artış demek. Şirket ayrıca kârlılığının da geçen yılki 1,33 dolardan hisse başına 2,82 dolara yükseleceğini düşünüyor. 

Wall Street iyimser: Şirketin haziran döneminde bilançolar kapsamında vitesin artacağını bekleyen Wall Street analistleri, gelirlerin 8% artışla 8,5 milyar dolara, kârlılığın 3,07 dolara ve net yeni üye sayısının da 3,7 milyona ulaşmasını öngörüyor. 

Konsensüs iyimser olsa da Netflix için analistlerin farklı görüşleri var: 

Wells Fargo: Analist Steven Cahall, Netflix birinci çeyrek bilançosunun “çeyrek dönem sonuçlarından ziyade, ABD’deki ücretli şifre paylaşım uygulamasıyla ilgili olacağını” düşünüyor. Şirketin artan kazançlarına yönelik boğa (artış beklentisi) eğilimini koruyacağını düşünen Cahall, Netflix’e “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veriyor ve şirketin şifre paylaşımı hakkında olumlu bir görünüme sahip olması durumunda hisse başına kazançlarının da yükselebileceğini öngörüyor. 

Citi: Analist Jason Bazine, Netflix için “AL” notunu koruyor ve hisseye 400 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyat biçiyor. Bazinet, şirketin reklam stratejisinin henüz ilk aşamalarında olması, şifre paylaşımı yasaklarının beklenenden daha yavaş uygulanması ve birçok küçük pazarda fiyat indirimlerine gitmesi sebebiyle, Netflix bilanço açıklamasının “kafa karıştırıcı” olabileceği uyarısını yapıyor. “Yatırımcıların, bilançoya aşırı tepki göstermemeleri gerektiğini düşünüyoruz” diyen Bazinet, önemli olanın sonuç olduğunu belirtiyor. 

Piper Sandler: Netflix’e “NÖTR” notu veren 12 aylık ortalama hedef fiyatı 325 dolar olarak belirleyen analist Thomas Champion, ilk çeyrek bilançosu için görünümün “karmaşık” olduğunu düşünüyor. Champion’a göre, Netflix’in yeni net üye sayısı Wall Street beklentilerinin altında kalacak. 

Morgan Stanley: Analist Thomas Swinburne, hem ücretli şifre paylaşımı hem de reklam fırsatlarının “önemli” olduğunu düşünüyor ancak her iki uygulamanın da halihazırda üyelik ücretinde bir yeri olduğunu belirtiyor. Swinburne, Netflix’e “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu vermiş ve 350 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyat biçmiş. 

Analistler Bilanço Öncesi Netflix için Ne Diyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s