Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 30 Ocak Haftası

February 1, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 30 Ocak Haftası

Apple (AAPL)

🎯 Barclays, Apple’ın notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak yineledi, kurumun hisse üzerinde 133 dolarlık hedef fiyatı var. Ancak Barclays’den yapılan açıklamada, perşembe günü bilançosunu açıklayacak olan Apple (AAPL)’ın beklentilerin altında kalacağının öngörüldüğü belirtildi.

 🔍 Ne demiş?

“Üretimden kaynaklı kesintiler olarak başlayan problem, ürün kategorileri genelinde talep zayıflığına dönüştü. Ayrıca “Hizmetler” segmentindeki büyümenin yavaşlıyor olmasından da kaygı duyuyoruz.”

Analist Tavsiyeleri - 30 Ocak Haftası

Alphabet (GOOGL) 

🎯 Bank of America, Alphabet’in “AL” notunu yineledi. Bank of America’dan yapılan açıklamada, Alphabet (GOOGL)’in “zorlu ortamda doğru tasarruf tedbirleri” almaya devam ettiği belirtildi. Banka, hisse üzerindeki notunu 116 dolardan 119 dolara yükseltti.

🔍 Ne demiş?

“Arama hizmetini, gider esnekliğini, nakit akışı ile ilgili endişeleri en aza indirecek olan sağlıklı marjlarını ve hisseyi destekleyecek geri alım fırsatını göz önünde bulundurarak, 2023’te Alphabet’i kendi grubunda, göreceli olarak daha dengeli bir bilançoya sahip, daha defansif bir hisse olarak görüyoruz.” 

Analist Tavsiyeleri - 30 Ocak Haftası

Meta Platforms (META)

Meta Platforms, dördüncü çeyrek kazanç raporundan sadece bir gün önce LightShed Partners’tan yeni bir not aldı. Analist Richard Greenfield, sosyal ağ devinin hisseleri için “AL” notu ve 200 dolarlık bir hedef fiyat belirledi.

🔍 Ne demiş?

Salı günü yayınlanan bir blog gönderisinde Greenfield, Meta’nın gelir ve kazanç büyümesinin 2024 ve 2025’te piyasa beklentilerini aşabilmesinin dört nedenini sıraladı.

Analist ilk olarak şirketin kısa video uygulaması TikTok benzeri Reels platformunda kullanıcı sayısının artmakta olduğunu belirtti. Greenfield, TikTok’a kaptırılan pazar payının, özellikle Meta’nın eski kullanıcıları arasında azalma eğiliminde olduğunu savunuyor.

Analist bilgilendirme yazısında, “Reels şirkete para kazandırmak açısından henüz emekleme aşamasında olduğundan, 2024’e doğru ekonomi toparlandıkça reklam gelirlerindeki artışın anlamlı bir şekilde ivme kazanacağını tahmin ediyoruz. Başlangıcından bu yana sürekli gelişen bir platform olan Reels, Zuckerberg’in mobil uygulamasından sonraki ikinci en etkileyici çekim noktası olduğunu kanıtlayabilir” ifadelerini kullandı.

Analist, Meta’nın reklam geliri elde etme yeteneğinin, Apple’ın veri gizliliği değişikliklerinin ardından tekrar gelişmeye başladığını da belirtti. Analiste göre bir diğer etken, “CEO Mark Zuckenberg’in yatırımcı farkındalığı” olarak nitelendirdiği kavram.

Analist yazıda, “Meta çekirdek iş kolunun fazlalıklarından kurtulmayı öğrendikçe, metaverse için yaptığı harcamalara rağmen 2024 ve 2025’te marjlarını cari yatırımcı beklentilerine göre kayda değer oranda daha fazla arttıracağını ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edeceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Analist Tavsiyeleri - 30 Ocak Haftası

Inter (INTR) 

🎯 Goldman Sachs’a göre Brezilyalı finansal hizmet şirketi Inter (INTR) kârlılık konusunda ciddileşiyor ve yatırımcılar hisse yükselişe geçmeden önce harekete geçmeli. Analist Tito Labarta, hissenin notunu “AL” seviyesine yükseltti. Belirlediği 4,20 dolarlık fiyat hedefi pazartesi günkü kapanış fiyatına kıyasla 70%’lik bir yükselişe işaret ediyor. 

🔍 Ne demiş?

Analist pazartesi günkü bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Kârlılığa daha çok önem verdiklerini göz önünde bulundurarak, Inter’in notunu “AL” seviyesine yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Labarta, Brezilyalı şirketin büyüme, fiyatlandırma ve verimliliğe yönelik daha akıllı bir yaklaşım sergilediğini ve daha fazla kârlılığa odaklanarak büyüdüğünü belirtti. Analist, enflasyondan daha az etkileneceğini düşündüğü şirketin 2024’teki net kârının düşük olacağını tahmin ediyor. Ayrıca şirketin, ana varlıklarında herhangi bir değer düşüklüğü yaşamadan, kredilerin yeniden yapılandırılması sürecinden de kazançlı çıkabileceğini vurguladı.

Analist Tavsiyeleri - 30 Ocak Haftası

New Fortress Energy (NFE) 

🎯 BTIG, New Fortress Energy’nin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti, hisse üzerindeki hedef fiyatı ise 50 dolar seviyesinde. BTIG’den yapılan açıklamada, temiz enerji şirketi için eğilimlerin düzelmekte olduğunun görüldüğü belirtildi. 

🔍 Ne demiş?

“Doğal gaz fiyatlarının ABD ve Avrupa’da yaklaşık 30% düşmesi nedeniyle yaklaşık 11% değer kaybeden NFE yıla zor bir başlangıç yapmış oldu. Avrupa’da kışın daha ılık geçiyor olması, Avrupa gaz stok seviyelerinin şubat ayına girerken son beş yılın en yüksek seviyesine ulaşmasını sağladı.”

Analist Tavsiyeleri - 30 Ocak Haftası

Analist Tavsiyeleri - 30 Ocak Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı