Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 26 Aralık Haftası

December 29, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 26 Aralık Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Baird kıdemli hisse analistlerinden Ben Kallo, çarşamba günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Musk’ın görünüm hakkındaki son yorumları ve talepte yaşanacak muhtemel düşüşe bağlı olarak, ihtiyatlı olmak adına beklentileri aşağıya çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kallo, Tesla (TSLA)’nın fiyat hedefini 316 dolardan 252 dolara düşürdü ancak “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” tavsiyesini yineledi.

Bu hamle, bir hafta içinde ikinci fiyat hedefi indirimi oldu. Wedbush analistleri, “talep düşüşü”nün hisseyi 2020’den bu yana en uzun süreli kayıp serisine sürüklediğinin altını çizmiş ve Noel tatilinden önce fiyat hedefini 30% oranında azaltarak 250 dolardan 175 dolara indirmişti.

🔍 Ne demiş?

Geçen hafta Evercore analistleri fiyat hedefini 300 dolardan 200 dolara çekmiş ve hissenin sırtını dayadığı “duygusal” desteğin çökmeye başladığını belirtmişti.

Kallo, Shanghai’daki Giga fabrikada ocak ayında üretimin yavaşlayacağına dair haberleri ve makro ortamdaki zayıflamayı hesaba katarak dördüncü çeyrek ve 2023 için Tesla teslimat beklentisini düşürdü.

2008 ekonomik krizinin otomobil üreticileri üzerinde oluşturduğu “korkunç baskıyı” ve o dönemde hem General Motors’un hem de Chrysler’ın iflas başvurusunda bulunduğunu hatırlattı.

Resesyon, tüketicilerin isteğe bağlı harcama güçlerinin düşmesine sebep olarak otomobil talebini olumsuz etkileyebilir ve Tesla ürünleri üzerinde baskı oluşturabilir. Tesla’nın seçkin modellerinin nispeten yüksek satış rakamları kaydettiğine dikkat çeken Kallo, yine de diğer analistlere kıyasla daha olumlu. Baird’in hisseyi portföyünde tuttuğunu ve Tesla’nın, “elektrikli araçların pazar payı yükselirken otomobil piyasasında en iyi konumlanmış isim” olduğunu sözlerine ekledi.

Kallo, bilgilendirme yazısında, Şanghay’daki üretim yavaşlamış olsa da Tesla’nın, “araç leasing oranlarında artış olması ve yeni süperşarj teşvikleri gibi, basabileceği birçok acil durum butonu” olduğuna inandığını belirtti.

Analist, Musk’ın bir “Twitter Spaces” söyleşisinde 2025’e kadar Tesla hissesi satmayacağını açıklamasının ardından, Musk’ın gelecek yıla dair kişisel öngörüleri hakkında “iyimser” kalmaya devam ettiğini söyledi. Kallo, “Problemin Twitter’dan kaynaklanan kısmının nihayet 2023’te ortadan kalkabileceğine inanıyoruz” dedi.

Analist Tavsiyeleri - 26 Aralık Haftası

Apple (AAPL)

🎯 iPhone tedarik endişeleri sürerken, Haziran 2021’den beri en düşük seviyesine gerilemiş olmasına rağmen teknoloji devi Apple hakkındaki olumlu beklentilerini koruyan bir analist var. CFRA Research kıdemli analisti Angelo Zino, “Apple, ABD’nin en büyük ismi olarak karşımızda duruyor ve boğuştuğu en büyük problem: manşet riski” ifadelerini kullandı.

Manşet riski, bir şirketin hisselerinin, hakkında yapılan olumsuz haberler sebebiyle değer kaybetmesi riskidir.

Apple hisseleri, Çin’in sıfır-Covid politikasından vazgeçmesinin ardından ülkede patlak veren geniş çaplı Covid salgınının iPhone üretimini tehdit etmesi nedeniyle Haziran 2021’den beri en düşük seviyesine geriledi.Salgının, ülke çapındaki bileşen fabrikalarında veya montaj tesislerinde işgücü sıkıntısına neden olabileceği ileri sürülüyor.

Apple son iki aydır zaten üretim sıkıntıları ile boğuşuyordu. iPhone 14 üretimi kasım ayında, Covid-19 kısıtlamaları ve Çin’in Zhengzhou kentindeki büyük iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max montaj tesisinde yaşanan protestolar sebebiyle darbe almıştı.

🔍 Ne demiş?

Geçen hafta bir JPMorgan Chase analisti tedarik sorunlarının yıl sonuna kadar sürebileceğini ve tipik mevsimsel hacim artışı üzerinde baskı yaratabileceğini söyledi. Apple 6 Kasım’da, tatil sezonu öncesinde yaşanabilecek “önemli bir aksama” konusunda uyarıda bulunmuştu.

Zino, “Tüketicilerin büyük çoğunluğunun alışkanlıklarına bağlı olduklarını ve Apple’ın geliştirdiği ekosistemden kolay kolay çıkmayacaklarını düşünüyoruz” dedi.

Röportajda ayrıca, Apple (AAPL)’ın ve Microsoft (MSFT)’un teknoloji sektöründe esen ters rüzgarlara iyi dayandıklarını vurguladı.

Zino, “Bu şartlara en iyi dayanan isimlere baktığımızda bunlardan ikisinin Apple ve Microsoft olduklarını görüyoruz ve bu çok mantıklı.

Çünkü geniş perspektiften bakıldığında, bu hisseler diğer bazı hisselere kıyasla çok daha makul seviyede fiyatlanmış ve serbest nakit akışı öngörülebilirlik seviyeleri çok yüksek” diye ekledi.

Analist Tavsiyeleri - 26 Aralık Haftası

Goldman Sachs (GS)

🎯 Oppenheimer,  Goldman Sachs (GS) hissesi için fiyat hedefini 512 dolardan 492 dolara düşürdü. Oppenheimer analisti Chris Kotowski, hisse senedi üzerindeki “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korudu. 

Analist Tavsiyeleri - 26 Aralık Haftası

Analist Tavsiyeleri - 26 Aralık Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı