Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 19 Aralık Haftası

December 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 19 Aralık Haftası

Disney (DIS)

🎯 ​​Wells Fargo’dan yapılan açıklamaya göre CEO Bob Iger’in eğlence devi Disney için yapabileceği en iyi hamle, ESPN ve ABC’yi şirket bünyesinden ayırmak. Hisse üzerinde “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu bulunan Wells Fargo’nun belirlediği 125 dolarlık fiyat hedefi hissenin pazartesi günkü kapanış fiyatının 46% üzerini işaret ediyor. 

🔍 Ne demiş?

Banka, Disney’in maliyet düşürme ve şirket bilançosuna yönelik girişimlerini hayata geçirmesinin ardından bu bölünmenin muhtemelen 2023 sonlarında gerçekleşmesini öngörüyor. Analist Steven Cahall, salı günü hazırladığı bir bilgilendirme yazısında, bu yönde yapılacak ilk hamlelerin ESPN’nin özel içerik yayıncılığına geçirilmesi ve Disney’in bilançosunu desteklemek üzere Hulu’yu satmayı düşünmesi olabileceğini belirtti. 

Analist yazısında, “Unutmayalım ki DIS’i bugünkü haline getiren, tüm dünya çapında imtiyazlı bir fikri mülkiyet liderine dönüştüren kişi Iger’dır. Geleneksel ana gelir kaynağı olan ESPN, ne fikri mülkiyet hakkına ne de DIS’ın geri kalanı gibi küresel bir ölçeğe sahip değil” ifadelerini kullandı. 

Iger kasım ayında sürpriz bir şekilde, daha önce görevini devrettiği ve şirketi yönetim biçimi nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalan Bob Chapek’in yerine tekrar başa geçmişti. 

Analist Tavsiyeleri - 19 Aralık Haftası

Apple (AAPL)

🎯 Apple, en büyük montaj tesislerinden birindeki geçici kapanmanın yansımalarıyla mücadele ederken, JPMorgan aralık çeyreğine ilişkin iPhone sevkiyat tahminini bir kez daha aşağıya çekti. Apple hisseleri için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyan JPMorgan, hisse için hedef fiyatını 200 dolardan 190 dolara düşürse de bu hedef, salı günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 44%’lük bir yükseliş potansiyelini gösteriyor. 

🔍 Ne demiş?

Analist Samik Chatterjee Çin’deki tesisin kapatılmış olması sebebiyle yaşanan tedarik zinciri sorunlarına dikkat çekerek, bankanın sevkiyat tahminini 74 milyondan 70 milyona indirdi ve fiyat hedefini hisse başına 190 dolara düşürdü. Bu sevkiyat kesintisi iPhone 14 Pro ve Pro Max telefon üretiminde 2’şer milyon adetlik bir azalmaya karşılık geliyor. 

Bankanın aralık ayı dönemine dair bir önceki 8 milyon adetlik hedef küçültmesi, Pro serisinden 5 milyon ve diğer iPhone modellerinden 3 milyon eksik üretim tahminiyle açıklanmıştı. 

Banka bu döneme ilişkin sevkiyat tahminlerini küçültmüş olsa da, aralık ayındaki hedef sapmalarının bir kısmının telafi edileceği öngörüsünde bulunarak mart çeyreğine dair tahminlerini 61 milyondan 63 milyona çıkardı. 

Chatterjee, Apple müşterilerinin geçmişten bugüne gecikmeleri sineye çekmeye gönüllü olduğunun altını çiziyor ve bu sevkiyat kesintilerinin 2023 mali yılındaki etkilerinin küçük olacağını tahmin ediyor. Analistin tüm yıl için toplam sevkiyat tahmini 237 milyondan 235 milyona düşmüş durumda ve bu rakam yıllık bazda 5% oranında bir azalma anlamına geliyor. 

Analist Tavsiyeleri - 19 Aralık Haftası

Juniper (JNPR)

🎯 JPMorgan, network donanımı şirketini favori olarak gösterdi ve “dirençli” ifadesiyle nitelendirdi. Analist hisse için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korurken hedef fiyatını 39 dolardan 42 dolara yükseltti ve hisseyi takibe aldı.

🔍 Ne demiş? 

Juniper (JNPR), 1) kurumsal müşterilerine kıyasla bulut ve hizmet sağlayıcı müşterilerinin harcama beklentilerinde düşüş riskinin nispeten daha az olması ve 2) yenilenen portföy nedeniyle kurumsal segmentte pazar payını artırma fırsatı sayesinde, mevcut makro ortama direnç gösterebilecek pozisyonunu koruyor.

Analist Tavsiyeleri - 19 Aralık Haftası

Rivian (RIVN)

🎯Cantor’dan yapılan açıklamada elektrikli araç şirketi Rivian’ın “farklı” seçenekler sunduğunu düşündükleri belirtilirken şirketin hisselerinin güncelde satın almak için iyi bir giriş noktasında olduğu belirtildi. 

 🔍 Ne demiş? 

“RIVN’nin farklı ürün seçeneklerinden, güçlü Amazon (AMZN) desteğinden ve tescilli araç şarj istasyon ağından fayda sağladığına inanıyoruz. 

RIVN hisseleri yılın başından bu yana yaklaşık 79% değer kaybetti ve biz bu seviyenin yeni yatırımcılar için iyi bir giriş noktası olabileceğine inanıyoruz.”

Analist Tavsiyeleri - 19 Aralık Haftası

Analist Tavsiyeleri - 19 Aralık Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı