Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 2 Ocak Haftası

January 4, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 2 Ocak Haftası

Starbucks (SBUX)

🎯 Starbucks için “AL” tavsiyesini yineleyen Bank of America, Starbucks hisselerindeki alım fırsatlarının çok cazip olduğunu belirtti. Ayrıca banka, şirketin hedef fiyatını da 109 dolardan 125 dolara yükseltti.

🔍 Ne demiş?

Bizim görüşümüze göre SBUX’ın Çin’de yaşadığı problemlerin geçici olması ve ABD’deki marj baskısı oldukça cazip bir alım fırsatı veriyor. S&P’ye kıyasla değerlendirdiğimizde, SBUX’ın 5 yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu ancak 10 yıllık ortalaması ile aynı seviyeyi koruduğunu görüyoruz. Bu dönemin başlarındaki yüksek büyüme sürecine geri dönüşü dikkate aldığımızda bu değerleme oldukça mantıklı.”

Ek bilgi: Pandemi boyunca Starbucks, Çin’de büyümeye devam etti. 2022’nin dördüncü çeyreği itibarıyla Seattle merkezli dev, 2020’nin dördüncü çeyreğindeki 4.706 şubeye kıyasla şu anda 6.021 lokasyona sahip. Bu genişleme planı, Starbucks’ın Çin’deki lisanslı mağazalarının yaklaşık 50%’sini satın aldığı 2017 yılına kadar uzanıyor. Şirket, 2025 yılına kadar Çin’de 9.000 mağazaya ulaşmayı planladığını söyledi.

Analist Tavsiyeleri - 2 Ocak Haftası

Coty (COTY)

🎯 Piper Sandler’a göre güzellik ürünleri hissesi Coty güçlü bir 2023 yaşayabilir. Analist Korinne Wolfmeyer, Coty hisseleri için notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve 2023 güzellik ve sağlık sektörü hakkında, hissenin birtakım makro gelişmelerden fayda sağlamaya hazır olduğunu kaydetti. Analist, şirket için hedef fiyatını ise 8 dolardan 10 dolara yükseltti.

🔍 Ne demiş?

Wolfmeyer salı günkü bilgilendirme yazısında, “Yaklaşık altı ay kadar önce COTY’yi takip etmeye başladığımızdan beri bir dizi gelişmenin yaşandığına şahit olduk. Makro ortamın, hem COTY’yi önümüzdeki 12 ay ve sonrası için iyi konumlandırdığını düşündüğümüz, hem de bu isim için geçen haziran ayında belirlediğimiz notu güvenle yükseltmemize neden olacak bir yönde hareket ettiğini gördük” ifadelerini kullandı. Coty hisseleri geçtiğimiz yıl 18,5% değer kaybetti.

Bununla birlikte analist, Çin’deki ve seyahat perakendeciliğindeki pozisyonlara yönelik artışın hissenin toparlanmasına yardımcı olacağını, lüks cilt bakım ürünleri ve parfümleri konusunda ısrarcı olmanın şirketin marjlarını artıracağını tahmin ediyor. Ayrıca portföyünü çeşitlendirmiş olması, resesyonist ortam nedeniyle tüketici harcamalarının azalmasını da önleyebilir. 

Analist Tavsiyeleri - 2 Ocak Haftası

Tesla (TSLA)

🎯 Goldman Sachs Tesla için “AL” tavsiyesini yineledi. Goldman’dan yapılan açıklamada, Tesla’nın açıklanan teslimat rakamlarının “beklentilere kıyasla olumsuz” olduğu ancak bunun “AL” tavsiyesini değiştirmediği belirtildi. 

🔍 Ne demiş?

2022 dördüncü çeyrek teslimat raporunun beklentilere kıyasla olumsuz olduğunu değerlendiriyoruz. Ancak doğa dostu ulaşım/elektrikli araç alanında fiyat ve tam çözüm açısından lider konumunu dikkate aldığımızda, halen Tesla’nın uzun vadeli büyüme açısından iyi konumlanmış olduğunu görüyoruz. Bu nedenle hisse için “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz.” 

🎯 Canaccord Genuity’den George Gianarikas da hisse hakkında benzer bir görüşe sahip. Özellikle Çin’in yeniden açılmasının ardından Tesla üzerindeki talep baskısının ortadan kalkacağını belirtiyor. Tesla için “AL” tavsiyesini yineleyen analist 275 dolarlık fiyat hedefini korudu. 

🔍 Ne demiş?

Gianarikas pazartesi günkü bilgilendirme yazısında şu ifadeleri kullandı: “Tesla, konsensüsün hafif altında kalan, ancak CG’nin beklentisinin üzerine çıkan bir 2022 dördüncü çeyrek teslimat raporu açıkladı. Bize göre bu rakam en kötü senaryo endişelerine kıyasla daha iyi. Cari talep probleminin döngüsel baskıları yansıttığına ve güçlü seküler büyümenin önümüzdeki yıllarda devam edeceğine olan inancımızı koruyoruz. Elektrikli araç dönüşümünün artarak devam etmesi, yeni büyüme vektörleri açılması ve rakiplerin sendelemeye başlamasıyla Tesla’nın yıllardır devam eden olağanüstü büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz.” 

Analist Tavsiyeleri - 2 Ocak Haftası

Syndax Pharmaceuticals (SNDX)

🎯 JPMorgan’dan yapılan açıklamaya göre, akut lösemi tedavisinde umut verici gelişmelerin olması Syndax Pharmaceuticals hisselerini cazip hale getiriyor. Analist Anupam Rama, revumenib adlı kanser ilacına ilişkin önemli yeni veriler açıklaması öncesinde Syndax’i “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla takibe aldı. Analist şirket için 41 dolarlık bir fiyat hedefi belirtti.

🔍 Ne demiş?

Rama, salı günkü bilgilendirme yazısında, “SNDX hisseleri için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesindeki tavsiye notu ağırlıklı olarak akut lösemi ilacı revurmenib (oral menin-KMT2A inhibitörü) gelişmeleri nedeniyle verildi. Bugüne kadar açıklanan verilere baktığımızda, bu ilacın riskten arındırılmış ve sınıfının en iyi potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. Geçen yıl sektör üstü performans gösteren Syndax hisseleri 16%’dan fazla değer kazandı. 

Analist Tavsiyeleri - 2 Ocak Haftası

Analist Tavsiyeleri - 2 Ocak Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı