Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri – 11 Aralık Haftası

December 13, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri – 11 Aralık Haftası

Microsoft (MSFT) 

🎯 Macquarie, Microsoft’un 12 aylık ortalama hedef fiyatını 405 dolardan 430 dolara taşıdı ve “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korudu. 

👀 ABD’li teknoloji devi Microsoft bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bilişim hizmetleri geliştirir, üretir, lisanslar ve satar. Şirket bunun yanı sıra yapay zekâ alanında da hamleler yapıyor. 

 🔍 Ne demiş?

Macquarie analisti Frederick Havemeyer, yeni bir detaylı yapay zekâ kârlılık analizinin ardından, Microsoft’un Copilot portföyünden 2026 mali yılına kadar 9,1 milyar dolar satış ve en düşük 0,49 dolar, en yüksek de 2,17 dolara kadar hisse başına kâr elde edebileceğini düşünüyor. Analist ayrıca üretici yapay zekâlı Copilot’un kâr potansiyeline göre şirket hissesinin değerinin altında işlem gördüğüne inanıyor. 

Analist Tavsiyeleri - 11 Aralık Haftası

MSCI (MSCI)

🎯 Morgan Stanley, MSCI’ın “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve 526 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını 600 dolar olarak güncelledi. 

👀 New York merkezli finans şirketi MSCI küresel bir özsermaye, sabit gelir, emlak endeksleri ve çoklu varlık portföy analiz araçları ürünleri sunar. Şirket; MSCI World, MSCI All Country World Index ve MSCI Gelişen Piyasalar Endekslerini yönetiyor.

🔍 Ne Demiş?

Analisler, zorlu hisse piyasası zemininde, iş ve eğitim hizmetleri sektöründe 2024’e kadar kaliteye odaklanıyor. Banka, söz konusu not güncellemesi için MSCI’ın defansif özelliklerine ve büyüme fırsatlarına atıfta bulunuyor. MSCI’ı en iyi seçim olarak adlandıran Morgan Stanley, 2024 yılına girerken MSCI gibi “makul fiyatlarla işlem gören dirençli büyüme isimlerini” tercih ediyor. 

Analist Tavsiyeleri - 11 Aralık Haftası

Mohawk Industries (MHK) 

🎯 Barclays, Mohawk Industries’in “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve 80 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını 100 dolar olarak güncelledi.

👀 ABD merkezli Mohawk Industries, Kuzey Amerika’da konut ve ticari uygulamalar ile Avrupa’da konut uygulamaları için zemin kaplama ürünleri üretiyor. 

🔍 Ne Demiş?

Barclays analistleri, ev inşaatçıları kapsamında yapıcı görünümünü koruyor ve yapı ürünleri konusunda giderek daha pozitif bakmaya başlıyor. Analistlere göre söz konusu not kararı, ev yapımı ve yapı ürünleri için 2024 görünümünün pozitife döndüğünü yansıtıyor.

Analist Tavsiyeleri - 11 Aralık Haftası

Incyte (INCY)

🎯 Leerink, Incyte’ın “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak güncelledi ve 78 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama hedef fiyatını korudu.

👀 Çokuluslu bir ilaç şirketi olarak faaliyet gösteren Incyte onkoloji, enflamasyon ve otoimmünite dahil olmak üzere birçok terapötik alanda reçeteli biyofarmasötik ilaçlar geliştiriyor ve üretiyor.

 🔍 Ne demiş?

Leerink analistleri, sağlık alanında şirketleri bir araya getiren American Society of Hematology’s Annual Meeting and Exposition (ASH) etkinliğinde şirketin sunduğu bir dizi veri setini olumlu buluyor. Analistler, şirketin önceki notunun Ar-Ge üretkenliği eksikliği ile ilgili endişelere dayandığını ancak yeni bir Ar-Ge başkanı ile şirketin çabalarının yeniden hızlandırıldığını ve “miyeloproliferatif hastalıklardaki hakimiyetten yararlandığını” belirtiyor. 

Analist Tavsiyeleri - 11 Aralık Haftası

Uber Technologies (UBER)

🎯 JPMorgan, Uber Technologies’in 12 aylık ortalama hedef fiyatını 62 dolardan 72 dolara yükselterek şirketin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu. 

👀 Uber, Kaliforniya merkezli uluslararası ulaşım ağı şirketidir. Şirket, hizmetlerini araç çağırma, yemek teslimi, paket teslimi, kuryecilik ve yük taşımacılığı ile genişletti.

 🔍 Ne demiş?

JPMorgan analistleri, makro sıkıntılara rağmen mobilite ve teslimat talebinin 2024 yılında sağlıklı kalmasını ve arz rüzgarlarının Uber’in büyümesine ve kârlılığına daha fazla yardımcı olmasını bekliyor. Banka, S&P 500 Endeksi’ne dahil olmanın zaman içinde daha sağlıklı bir yatırımcı tabanını çekeceğine inanıyor ve şirketin 2024’teki tahmini 5,3 milyar dolarlık serbest nakit akışının “sermaye getirileri için kapıyı açtığını” belirtiyor.

Analist Tavsiyeleri - 11 Aralık Haftası

Analist Tavsiyeleri - 11 Aralık Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Fly