Analist Notları

Analist Notu: Uber’in Güçlü Bilançosu

May 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Uber’in Güçlü Bilançosu

Uber, açıkladığı güçlü bilançosu ile geleceğe yönelik hedeflerine selektör yaktı. 

Analist Notu: Uber'in Güçlü Bilançosu

Şirket, çeyreklik gelirini yıllık 29% artırdı. Şirketin ana segmentlerinin yer aldığı brüt rezervasyonlar ise 31,4 milyar dolar ile yıllık 19% artış kaydetti.

Brüt rezervasyonların içinde, hepimizin Uber’in ana işi olarak yakından tanıdığı mobilite segmenti, önceki yıla göre 40% artış kaydederken Uber Eats ile de yakından tanıdığımız teslimat segmenti de 8%’lik bir artışa imza attı.

Analist Notu: Uber'in Güçlü Bilançosu

Şirketin net zararı bir yıl öncenin aynı çeyreğinde 5,9 milyar dolarken bu çeyrekte 157 milyon dolara geriledi.

Uber’i kullanan aylık aktif platform kullanıcı sayısı yıllık 13% yükselişle ilk çeyrekte 130 milyona ulaştı ve yıllık 24% artışla platformda 2,12 milyar yolculuk tamamlandı.

Uber, 2023’ün ikinci çeyreği için brüt rezervasyonlarının 33 ile 34 milyar dolar arasında olmasını, düzeltilmiş FAVÖK’ünün ise 800 milyon ile 850 milyon dolar arasında olmasını bekliyor.

CEO Dara Khosrowshahi, “Gelecekte de 2023 büyümemizi ve pazar liderliğimizi korumak için ürün, ölçek ve platform avantajlarımızı geliştirmeye odaklıyız.” yorumunu yaptı. 

Şirketin CEO’su Uber’in yolculuklar ve teslimatlar için varış zamanlarından ödenecek ücrete kadar yapılan tahminlerin son derece isabetli olmasında yapay zekâdan faydalandıklarını belirtirken kullanıcı deneyimini ve verimliliği artırmak için daha fazla yapay zekâ destekli planları olduğuna da vurgu yaptı. Şirketin altyapısını buluta taşımak için Google Cloud ve Oracle ile uzun vadeli stratejik ortaklıklar kurması da dikkat çeken detaylar arasında.

Analist Notu: Uber'in Güçlü Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Uber 1Ç23