Analist Notları

Analist Notu: TikTok Yasağı ve Sosyal Medya Hisselerinde Yükseliş

April 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: TikTok Yasağı ve Sosyal Medya Hisselerinde Yükseliş

YouTube (GOOGL), Snapchat (SNAP) ve Instagram (META), olası bir TikTok yasağından 20-30% arası yükselişle pozitif etkilenecek hisseler arasında olabilir mi? 

TikTok’un ABD’li gençler arasında en çok kullanılan kısa form video platformu olduğunu ve diğer tüm rakiplerinin bu içerik formunu kopyaladığını ama başarılı olamadığını düşünürsek, güçlü bir rakibin pazardan çekilmesi bu devlerin ellerini bir hayli rahatlatacaktır.

  • Nedir bu olay? ABD ve Çin arasında yıllar süren ve kökleri ülkelerin ekonomi politiğine kadar uzanan siyasi bir rekabetin ve düşmanlığın olduğu aşikar. Bu rekabet ve düşmanlık uygulamaları ise son zamanlarda Çinli sosyal medya uygulaması TikTok üzerinden ilerliyor.
  • ABD’de bir grup (çoğu cumhuriyetçi) aktivist ve devlet yetkilisi TikTok’un bir güvenlik zaafiyeti oluşturduğunu, ABD’li kullanıcıların verilerini Çin hükümetine sızdırdığını iddia ederek uygulamanın ülkede yasaklanmasını istiyor.

Şu an durum nedir? Hâlihazırda bu yasak henüz sadece devlet yetkilileri için yürürlüğe girdi, ABD halkı hâlâ kullanıyor. Diğer yandan, geçtiğimiz günlerde Montana eyaleti devlet yetkililerinden oldukça agresif bir hamle geldi. TikTok’un eyalet sınırları içerisinde kullanımını yasaklayan yasa tasarısını geçtiğimiz günlerde yürürlüğe soktular.

Durumun ciddiyeti ise yatırımcılar için büyük. TikTok ABD’de 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip ve en çok kullanılan kısa form video platformu. TikTok’un ülkede yasaklanması demek, YouTube (GOOGL), Snapchat (SNAP) ve Instagram (META) gibi rakip platformlar açısından çok ciddi pozitif bir gelişme olacaktır.  

Bu Hisseler Nasıl Etkilenebilir? 

Geçmiş, gelecek için bir yol haritası sunabilir. 

Geçmişte Çin’in Instagram ve Facebook’u yasakladığı zaman Çinli sosyal medya uygulamalarının (Baidu, Tencent vb.) hisselerini incelediğimizde, yasak sonrası hem kullanıcı tabanlarını hem de pazar paylarını (dolayısıyla gelirlerini) artıran şirketlerin hisselerinin 20-30% arası yükseldikleri bir ralliye başladıklarını görüyoruz. 

Bu ralli sürecinin bir benzerinin de TikTok yasağı sonrası GOOGL, SNAP ve META gibi hisselerde görülmesi şu aralar genel beklentiyi oluşturuyor.

Analist Notu: TikTok Yasağı ve Sosyal Medya Hisselerinde Yükseliş

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı