Analist Notları

Analist Notu: Tesla Büyüme Hedefi

April 13, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Tesla Büyüme Hedefi

Tesla, tanıttığı yeni modelleri ve enerji alanındaki yatırımları ile hedeflenen toplam pazar (TAM) büyüklüğünü bir hayli artırmayı hedefliyor. (Hatta E. Musk’a göre Tesla, Apple’dan bile daha değerli olacak.1🤯)

 • TAM (Total Addressable Market) büyüklüğü önemli mi? Evet, hem de çok. TAM’ı, şirketlerin önündeki pasta 🍰 gibi düşünebilirsin. Pasta büyürse, şirketin yiyebileceği pastanın büyüklüğü de artar. Daha çok pasta yerse, daha çok büyür ve hisseleri de buna paralel değer kazanır. 

Peki, CyberTruck ve enerji yatırımları Tesla’nın geleceğini nasıl şekillendirecek? İşin sıkıcı matematiği ile seni yormadan, özetle Tesla’nın geleceği:

Analist Notu: Tesla Büyüme Hedefi
Tesla’nın güncel modelleri ve hedefleri Kaynak: Tesla Yatırımcı Günü Etkinliği Sunumu

Elektrikli Araç Portföyü

Tesla son dönemlerde elektrikli araç portföyüne Cybertruck ve Tesla Semi modellerini eklerken, aynı zamanda 25 bin dolarlık oldukça “bütçe dostu” bir aile modeli de eklemeyi planlıyor.

 • Cybertruck modeli, elektrikli pikap TAM’ından 21%2 ve
 • Tesla Semi modeli ise elektrikli tır TAM’ından 19,3%’lük3 bir paya Tesla’nın erişebilmesini sağlayacak.
 • 25 bin dolarlık M-2 modeli de, yaklaşık 50%’lik bir fiyat indirimiyle TAM’ın 6-7 kat aralığında artmasını sağlayabilir.4 (Tüm bunlara ek farklı pazarlara girişi, toplam elektrikli araç pazarındaki payını da büyütmesine destek olabilir. 📈)

Bunu aynı 2020 yılında Model M ve Y’nin 40%’lık bir güncel ürün değerini Tesla TAM’ına eklemesi gibi düşünebiliriz. Yani bir bakıma şirketin büyüyüp serpilebileceği alan genişliyor.

 • 2020’deki bu gelişmelerden dolayı Nasdaq-100 endeksi 48% yükselirken, Tesla hisseleri 743% yükselmişti. 🚀

Bir diğer nokta da EV adaptasyonu. Şu an 10% olan seviyelerin 2030 yılına kadar (Biden’ın planına göre) 5 kat artarak 50%’lere çıkması bekleniyor.5 Adaptasyonun artması ise elektrikli araçların otomotiv pazarına daha çok yerleşmesini sağlayarak, genel pazar TAM’ının da artmasını sağlayacaktır.

Bu Henüz Daha Başlangıç: Enerji İşi

Analist Notu: Tesla Büyüme Hedefi
Tesla’nın enerji depolama işinde bulunduğu güncel nokta ve hedefi Kaynak: Tesla Yatırımcı Günü Etkinliği Sunumu

Tesla’nın ana gelir kalemlerini her ne kadar elektrikli araç işi oluştursa da, aynı zamanda güneş enerjisi ve enerji depolama çözümleri de üretiyor.

 • Şirket son zamanlarda bu alandaki yatırımlarını hızlandırdı. Çünkü enerji sektöründeki gelir kalemlerini büyüterek, elektrikli araç sektöründeki düşük talep riskinden kaçmayı hedefliyor. (Böylece elektrikli araç talebi azalsa dahi, enerji işi bu tarafı destekleyebilir.)

Geçtiğimiz günlerde ise Çin’de yıllık 10 bin adet Megapack bataryası üretmeyi hedeflediği yeni bir fabrika kuracağını duyurdu.6 Bu hedefin gerçekleştiği senaryoda, Tesla’nın toplam megapack üretimi yılda 20 bin adete kadar yükselecek demektir ki, bu da iki katına çıkması anlamına geliyor.

Bunu matematiğe dökersek eğer, Tesla için yıllık 50 milyar dolardan fazla gelir, 15 milyar dolardan fazla kâr ve yıllık HBK (Hisse Başına Kâr)’da 3 dolarlık bir artış anlamına gelebilir.7 💸

Tesla İçin Gelecekteki Önemli Gelişmeler (04.23’)

 1. 19 Nisan Bilançosu (Enerji işindeki gelirlerinin yıllık büyümesi önemli olacak)
 2. 7.500 dolarlık elektrikli araç teşvik çeki çıkabilir (Çıkarsa talebe pozitif destek)
 3. Yeni Gigafactory duyurusu (2023 2. Çeyrek)
 4. Twitter CEO duyurusu bekleniyor (2023 3. Çeyrek)
 5. 10 Milyar dolarlık hisse geri alım programı bekleniyor (2023 4. Çeyrek)
 6. Cybertruck modelinin lansmanı (2023 4. Çeyrek)
 7. 25 bin dolarlık bütçe dostu aile modelinin duyurusu (2024)

Analist Notu: Tesla Büyüme Hedefi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar

1 Forbes

2,3 (Tesla Hedeflenen Üretim / ABD Yıllık Üretim Adedi) olarak hesaplanmıştır.

4 ARK Invest Big Ideas 2023

5 White House

6 Reuters

7 Tesla 2023 Yıllık Bilanço (Güncel Tesla bilançosundan hareketle hesaplanmıştır)