Analist Notları

Analist Notu: Teknoloji Şirketlerinin Bilançoları Kapıda!

April 24, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Teknoloji Şirketlerinin Bilançoları Kapıda!

📄 Bilançolar şirketlerin röntgen sonuçları gibidir, sağlıklarına ilişkin çok şey söyler. Elbette şirketlerin sağlıkları da ABD ekonomisine ilişkin çok şey söyler. Durum böyle olunca pek çok fiyatlamanın gündemde olduğu bu zamanlarda ABD bilançoları bize ekonominin gidişatı için önemli içgörüler sunuyor.

Genel olarak baktığımızda da “şimdilik” S&P 500 için ilk çeyrek bilanço sezonu, son iki çeyreğe göre daha iyi bir başlangıç ​​yaptı diyebiliriz. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki açıklanan bilanço sürprizlerinin büyüklüğü halen 5 yıllık ortalamaların altında. 

S&P 500’deki şirketlerin 18%’i bugüne kadar 2023’ün ilk çeyreği için fiili sonuçlar bildirdi. Finans sektöründeki şirketler tarafından bildirilen pozitif bilanço sürprizleri, enerji sektöründeki şirketlerin bilanço tahminlerindeki aşağı yönlü revizyonlarla kısmen dengelendi. Ancak yine de özellikle bankalar tarafındaki olumsuz beklentilerin ardından açıklanan bilançolar herkesin içine bir miktar su serpti.

Geleceğe bakıldığında, analistler hâlâ 2023’ün ikinci yarısı için kâr artışı bekliyorlar. 2023’ün 2. çeyreği için analistler, -5%’lik bir kâr düşüşü öngörüyorlar. Analistler, 2023’ün 3. çeyreği ve 2023’ün 4. çeyreği için ise sırasıyla 1,6% ve 8,5%’lik kâr artışı öngörüyor. 

👀 Wall Street’in Havalı Çocukları Bilanço Açıklayacak

Bu hafta boyunca, 180 S&P 500 şirketinin (14 Dow30 şirketi de dahil) ilk çeyreğe ilişkin sonuçları bildirmesi planlanıyor. Üstelik Wall Street’in havalı çocukları Google, Microsoft, Amazon gibi teknoloji şirketlerinin bilançolarını da alacağız.

Alphabet (GOOGL)

GOOGL bilançosunu 25 Nisan’da açıklayacak. Şirketin bulut bilişim büyümesinin yavaşlaması bekleniyor. Analistler, rakip şirket TikTok’un YouTube’un büyümesine yeniden baskı yapacağını söylüyor. Ancak Google’ın internet arama işine ilişkin görünüm de özellikle anahtar metrik olmaya devam edecek.

Ayrıca Google, kendi üretken yapay zekâ araçlarını yazılım geliştiricilerin kullanımına sunarak Microsoft’un (MSFT) yapay zekâ girişimi OpenAI ile rekabet etmeye çalışıyor. Bu noktada dikkat etmek gereken önemli bir soru da AI Chatbot teknolojisini arama teknolojisine entegre etmenin Google kâr marjlarını düşürüp düşürmeyeceğidir.

Bank of America analisti Wamsi Mohan, Google’ın Apple ile arama işi anlaşmasının başka bir konu olduğunu belirtti ve “Apple’ın Google ile mobil TAC’nin (trafik edinme maliyetlerinin) bir yüzdesinin Apple’a ödendiği bir gelir paylaşımı sözleşmesi var. Apple, daha iyi şartlar için Google ile yeniden pazarlık yapmayı veya mevcut sözleşmenin süresi dolduğunda Microsoft’a geçmeyi seçebilir” dedi. 

Microsoft (MSFT)

Amerika’nın en değerli ikinci şirketi olan Microsoft (MSFT), 25 Nisan piyasa kapanışı sonrası açıklayacağı bilançosunda şirketin bulut işinin büyümesinin beş yılın en yavaş hızına gerilediğini söyleyebilir. 

Yatırımcılar, son sekiz çeyreğin her birinde Microsoft’un en kârlı bölümü olan Akıllı Bulut segmentine odaklanacak. Bulut gelirinin 15% artarak 21,9 milyar dolara ulaşması ve beş yıl içindeki en düşük oranda büyüme kaydetmesi bekleniyor. Araştırma şirketi Gartner’a göre, bulut hizmetlerine yapılan küresel harcamaların 2023’te, geçen yıla göre 21% artışla 592 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, Microsoft’un Windows ürünleri ve Surface tablet ve Xbox oyun konsolu gibi cihazlardan oluşan Kişisel Bilgi İşlem segmentinde çift haneli bir gelir düşüşü kaydetmesi bekleniyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın Microsoft’un yapay zekâ araçlarının geleceği ve maliyet düşürme önlemlerinin etkisi hakkında sorularla da karşılaşması bekleniyor. 

Meta Platformları (META)

META, piyasa kapanışından sonra 26 Nisan‘da bilançosunu yayınlayacak. 2022’ye baskı yapan dijital reklam harcamalarındaki küresel düşüş nedeniyle, piyasa hissiyatı negatif olmaya devam ediyor ve analistler, devam eden enflasyonist baskılara rağmen META’nın 2023 ilk çeyreğinde yıllık bazda yaklaşık 1% küçülebileceğini tahmin ediyor. Şirketin hisse başına kâr tahminleri ise yıllık bazda 28%’lik bir düşüşe işaret ediyor. 

Ancak olumsuz hissiyat kolayca geçilebilecek beklentileri de beraberinde getirdiğinden Citigroup analistleri META’nın mevcut seviyelerde “zorlayıcı” bir risk/ödül fırsatı sunduğunu düşünüyor.

Amazon (AMZN)

Amazon, ilk çeyrek bilançosunu piyasa kapandıktan sonra 27 Nisan‘da açıklayacak. Yatırımcılar, yıllık hissedar raporunda CEO Andy Jassy’nin “şirketler zorlu, mevcut makroekonomik koşullar göz önüne alındığında harcamalarda daha temkinli davrandığından şu anda kısa vadeli ters rüzgarlarla karşı karşıya” dediği Amazon Web Services‘in performansına büyük olasılıkla yakından dikkat edecekler.   

AWS normal şartlar altında da Amazon’un yıllık işletme kârına en büyük katkıyı yapıyor, bu nedenle bilançoda takip edilecek temel metriklerin en başında. Bu ayın başlarında, Piper Sandler analisti Thomas Champion, AWS hakkında iyimserdi. 50% pazar payına dikkat çekti ve zorlu harcama ortamında daha da iyi performans göstereceğini ekledi. 

Analist Notu: Teknoloji Şirketlerinin Bilançoları Kapıda!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons, Factset