Analist Notları

Analist Notu: Kripto Paralar ile Korelasyonu Olan Şirketler

Haziran 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Kripto Paralar ile Korelasyonu Olan Şirketler

Son birkaç gündür küresel piyasaların gündem maddelerinden biri de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) en büyük iki kripto borsasına açtığı regülasyon davası. SEC, ABD’nin en büyük ve halka açık kripto para borsası Coinbase’e (COIN) regülatif bir aracı kurum gibi hareket etmediği iddiasıyla soruşturma başlattı.

Bir diğer yandan dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan ve ABD’de de Binance US ismiyle pazarda önemli bir yere sahip Binance de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun elinden kaçamamış olacak ki SEC bir soruşturma da Binance için başlattı.

  • Yatırımcılar, yine en büyük borsalardan biri olan FTX’in iflasının ardından geçen kısa sürede, regülatif kara bulutların kripto para piyasaları üzerinde yeniden belirmeye başladığının sinyalini alıyor.

Kripto para aracı kurumlarının regüle edilmesi elbette ki yanlış bir durum olmayacaktır. Sektörde yıllar içinde çokça dolandırıcılık hikayesi mevcut olmakla birlikte, borsaların belirli bir kurallar çerçevesinde hareket etmeleri ve spekülasyondan uzaklaştırılmaları uzun vadede piyasaların yararınadır.

İki büyük borsanın soruşturma haberine karşın sert bir düşüş gösteren kripto paralar, başta Bitcoin ve Ethereum, güçlü bir toparlanma kaydederek, soruşturma haberinden önceki seviyelerine geri yükseldi. 

  • Bitcoin özelinde, 26.000 dolar seviyesinin altı test edildi ancak kısa bir akümülasyondan sonra güçlü bir toparlanma kaydedildi.
Analist Notu: Kripto Paralar ile Korelasyonu Olan Şirketler
Bitcoin/USDT 1 Saatlik Fiyat Grafiği

Kripto paralar ile yakından ilgilenen yatırımcıların da bileceği gibi, yıllardır ortaya çıkan farklı regülasyon ve kapatılma haberlerine kısaca FUD’lara (Fear, Uncertainty and Doubt) artık alışılmış durumda. Piyasa, kısa sürede haberi fiyatlayıp yeniden toparlanma gösteriyor.

Her ne kadar kripto paralar sağlamlığını korusa da Coinbase (COIN) hisseleri 12%’den fazla değer kaybetti. 

  • Kripto varlıklar ile oldukça korele hareket eden COIN, bu sefer regülasyonların Bitcoin veya Ethereum’u değil, aracı kurumu etkileyeceği düşüncesi ile sert satış baskısı altında.

Başka bir deyişle SEC başkanı Gary Gensler, açtığı soruşturmalar ile kripto para borsalarını ABD dışına sürükleyebilse de, kripto varlıklara, merkeziyetsiz yapıları sebebiyle, herhangi bir etkide bulunamıyor.

Toparlayacak olursak, ABD’li regülatörler, aracı kurumların regülasyon altında hareket etmelerini ve bu durumun hem piyasaların hem de yatırımcıların yararına olacağını savunuyorlar. Bir süredir makroekonomik belirsizlik sebebiyle zaten volatilitenin yüksek olduğu kripto paralar ve ona bağlı hareket eden hisseler, soruşturma haberleriyle daha da oynaklığa yatkınlar.

Coinbase (COIN) ve Binance özelinde açılan soruşturma bu şirketleri negatif yönde etkiliyor olsa da, sektörün yükselişi ile bağımlı hareket eden hisseler de mevcut. Risk yönetimi doğru yapıldığı takdirde kripto paraların yükselişi ile korelasyon halindeki şirketler ile kazanç sağlamak mümkün.

Kripto paralar ile korele hareket edebilen, blockchain teknolojisi ile bağlantılı, sektörün içinde bulunan hisseleri senin için listeledik.

Analist Notu: Kripto Paralar ile Korelasyonu Olan Şirketler

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti