Analist Notları

Analist Notu: Hızlı ve Kolay Yatırımın Püf Noktaları

May 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Hızlı ve Kolay Yatırımın Püf Noktaları

Teknoloji, hayatımızı her alanda değiştirmeye devam ederken finansal yatırım da farklı bir yöne evriliyor. Artık tek tıkla istediğin yerde, istediğin yatırım aracını kullanarak istediğin yatırımı yapabiliyorsun. 

  • Son dönemde özellikle Midas gibi kullanımı kolay yatırım uygulamaları, kişinin bireysel finans alanında kendini geliştirmesine ve kolayca yatırım yapmasına yeni bir boyut kazandırdı.

Peki, neden yatırım yapıyoruz? Çünkü hepimiz finansal özgürlüğümüze ulaşmak istiyoruz. Herkesin her finansal yatırım aracına kolaylıkla erişmesi ise bazı sorunlar yaratıyor. 

Elimizdeki bir telefon veya bilgisayar yardımıyla belki de hayatımızı etkileyebilecek kararları dakikalar içinde verebiliyoruz. Ancak yatırım yapmanın çeşitli püf noktaları var. Güçlü sorumluluklar isteyen finansal özgürlüğe kavuşma yolunda, özellikle küçük yatırımcılar; hız, kolaylık ve bilgi eksikliği sebebiyle büyük zarar edebiliyor.

İşte tam da bu yüzden kişinin yatırım kararlarını alırken dikkat edebileceği çeşitli püf noktalarını derledik.

💨 Hız ve Kolaylığı Nasıl Lehimize Çevirebiliriz?

Geleneksel tarzdaki yatırım araçları daha ağır işleyen bir mekanizmaya sahipti. Oldukça fazla regülasyon ve uyum şartı da yatırım kararlarını hızla almayı zorlaştırıyordu. Yeni nesil yatırım araçları, doğru ve sorumlu bir şekilde kullanıldıklarında yatırımcıya sayısız fayda sağlayabiliyor.

  • Sadece birkaç tıkla dünyanın dört bir yanındaki piyasalara erişebiliyor, işlem yapabiliyor ve yeni varlık sınıflarını deneyimleyip finansal özgürlüğe ulaşma yolunda yatırımlarını çeşitlendirebiliyor yatırımcılar.

Doğru risk yönetimi bu noktada büyük önem taşıyor. Hız ve kolaylığın olduğu yerde anlık duygulara kapılmadan rasyonel kararlar vermek gerekiyor. Örneğin bir hisse senediyle alakalı pozitif bir haber düştü piyasaya… Eğer bu haberi doğru bir zamanda, doğru şekilde değerlendirebilirsen kısa sürede kâr edebileceğin bir fırsat yaratmış olursun kendine.

🚨 En Çok Yapılan Hatalar Neler?

Bahsettiğimiz üzere; yatırımda hız, insanı vezir de eder rezil de! Yapılan araştırmalara göre bir yatırım aracına ulaşma kolaylığı ne kadar fazlaysa, kişinin o yatırım aracını kullanma sıklığı da bir o kadar yükseliyor.

  • Finansal piyasaların altın kurallarından biri de ne kadar çok işlem alırsan, başarı ve kâr etme oranın o kadar düşmeye başlar.
  • Morningstar’ın bir araştırmasına göre yatırım yaparken alım-satım işlemlerini çevrimiçi borsalardan kendi yapan yatırımcılar, broker aracılığı ile arayarak emir ileten yatırımcılara oranla iki kat fazla işlem yapıyor.
Analist Notu: Hızlı ve Kolay Yatırımın Püf Noktaları

Hızla yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da duygulara fazla yenik düşmemek. Çoğu yatırımcı bir hissede zarar ettiği takdirde zararını çıkartmak için pozisyon büyüklüğünü artırarak daha riskli işlemler açıyor.

  • Bu noktada olabildiğince sakin kalmak ve rasyonel bir şekilde düşünüp zararı kabul etmek çok daha yararlı olacaktır.

Sosyal medyanın da etkisiyle, herkes her varlık hakkında istediği yorumu yapabilme ve insanları etkileyebilme özgürlüğüne sahip. Özellikle kompleks öğrenim ve bilgi gerektiren kaldıraçlı işlemler, opsiyon piyasası, uzun ve kısa pozisyon gibi yatırım çeşitliliği bulunan piyasalara yatırımcıların erişebilmesi artık çok daha kolay.

  • Yine yapılan bir çalışmaya göre, opsiyon piyasasında işlem yapan yatırımcıların 62%’si kendilerine sorulan basit bir opsiyona yönelik soruya doğru cevabı veremiyor.
  • Küçük yatırımcılar, opsiyon veya kaldıraçlı işlemlerin kendilerini daha hızlı zengin edebileceği düşüncesiyle bilmeleri gerekenleri öğrenmeden riskli kararlar alıyorlar. Bu noktada başarı oranı normal alım – satım yani “spot trading”den çok daha düşük.

Özetleyecek olursak, yatırım gittikçe daha hızlı ve kolay bir noktaya evrilirken bunu kendi lehimize çevirmek için daha çok araştırıp bilgi sahibi olmamız, duygusal yerine rasyonel kararlar vermemiz ve riskimizi olabildiğince yönetmemiz gerekiyor.

Analist Notu: Hızlı ve Kolay Yatırımın Püf Noktaları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar