Analist Notları

Analist Notu: Haftanın Kilit Noktaları

June 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Haftanın Kilit Noktaları

ABD’de borsalar geçtiğimiz hafta da yükseliş serisini devam ettirdi. Nasdaq ve S&P 500, FED’in sıkılaşma patikasında uzun bir aradan sonra faiz artırımını pas geçmesi sonrası haftayı 2%’nin üzerinde kazançlarla kapatarak 8 haftalık yükselişi devam ettirdi. 

Bu hafta ise bir nevi daha sakin bir hafta olacağa benziyor. İçeride TCMB’nin faiz kararı yer alırken dış piyasalarda durum daha stabil. 

Takvimde odaklanacağımız olaylardan biri de çarşamba günü FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve yorumları olacak. Perşembe ise Bankacılık Komitesi’nin açıklamalarını takip ediyor olacağız. 

Analist Notu: Haftanın Kilit Noktaları

  • Geçtiğimiz hafta faiz kararına dair açıklamaları izlemiştik ancak Powell’ın ağzından çıkacak her cümlenin piyasalar üzerinde oldukça güçlü bir etkisi var. Bu sebeple FED başkanının açıklamaları oldukça önemli.

Ülkede kazanç sezonu neredeyse bitmiş durumda, geçtiğimiz ay boyunca önemli şirketlerin bilançolarını izledik. Bu hafta ise ticaret verileri ve tüketici harcamaları hakkında önemli ön bilgiler veren taşımacılık şirketi FedEx (FDX)’in bilançosunu dinleyeceğiz.

  • FedEx’in finansal sonuçları, ekonomik aktivitenin sektörler üzerindeki etkisi hakkında önemli noktalar taşıyor. 

2023’ün ikinci yarısının ve ikinci çeyreğin bitmesine iki haftadan az bir süre kalmışken ABD endeksleri yıllık getiri bazında artıda bulunuyor. Nasdaq 30%’dan fazla, S&P 500 ise 15%’e yakın getirileriyle, kötü başlayan yılı, sıkılaşmanın yavaşlaması ve yakın gelecekte bitmesi beklentisiyle şu ana dek iyi götürüyorlar.

Analist Notu: Haftanın Kilit Noktaları
Nasdaq ve S&P 500 yıllık getiri karşılaştırması (%)

Geçtiğimiz hafta hatırlayacağımız üzere FED, yaklaşık 1 yılı aşkın süredir devam ettirdiği faiz artırımlarına bir es vermişti. Bu pas geçişin artırımların sonu olmadığı üstüne basa basa vurgulanırken piyasalar açıklamaların devamını fiyatlamamış, adeta bayram edasıyla yükselmişti. 

  • 2%’lik enflasyon hedefine ulaşmada kararlı olduğunu tekrar tekrar vurgulayan Powell, önümüzde 2 faiz artışının daha olabileceği sinyalini vermişti.
  • Enerji ve gıda fiyatlarının çıkarıldığı çekirdek enflasyon, ülkede hâlâ görece yüksek seviyede. Bu sebeple FED’in temkinli adımlarına devam ettiğini görüyoruz.

Ancak yine de ekonomistler, ABD Merkez Bankası’nın sinyal verdiği üzere iki faiz artırımına ihtiyaç duymayacağını düşünüyor. Daha zayıf bir ekonomik aktivite ve iş gücü piyasası ile çekirdek enflasyonda toparlanma kaydedilebileceği ve en nihayetinde en azından eylül ayında beklenen faiz artışının pas geçilebileceği düşünülüyor.

Analist Notu: Haftanın Kilit Noktaları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Yahoo Finance