Analist Notları

Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları Adım Adım İşliyor

May 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Google’ın Yapay Zeka Planları Adım Adım İşliyor

Daha önce Google’ın yapay zekâ planlarından bu linkteki analist notumuzda da bahsetmiştik. Tıpkı yapay zekânın hayatımıza girişi ve her şeyi göz açıp kapayıncaya kadar değiştirişi gibi, Google da bu planlarını çok hızlı hayata geçiriyor.

Teknoloji devi, dünkü yatırımcı sunumunda yapay zekâ temelli yeni arama motoru uygulamasını tanıttı. 

  • Microsoft’un ChatGPT’si gibi bir chatbot yani karşılıklı konuşmaya dayalı bir yapay zekâdansa, ki Bard isimli sohbet robotunun çalışmaları hâlâ devam ediyor, yapay zekânın aramanın içinde kullanılacağı ve buna bağlı öneriler sunacağı bir uygulamayla karşımızda Google.

CEO Sundar Pichai bu gelişmeyi, “Üretici yapay zekâyla birlikte işleri bir adım öteye taşıyoruz.” diye yorumluyor.

Uygulamanın ilk etapta birkaç milyon insana sunulup kullanıcıların bir bekleme sırası sistemine göre denemeye başlaması planlanıyor.

Yeni Yazılım Tam Olarak Ne Sunacak?

Arama bölümüne entegre edilen yapay zekâ, kullanıcıların daha zengin ve daha kapsayıcı yanıtlar almasını sağlayacak. Şu zamana kadar Google, bir arama yaptığınızda size sunulan içeriklere aracılık görevi görüyordu ancak artık daha kişisel ve geniş bir perspektiften yanıtlar verebilecek.

Analist Notu: Google'ın Yapay Zeka Planları Adım Adım İşliyor

Bir örnekle anlatacak olursak, diyelim ki akşama yemekte bir “Spaghetti Bolognese” yapmak istiyorsunuz ve hangi malzemelerin gerektiğinden, tarifin inceliklerine kadar sayfa sayfa dolaşmanız ve ona göre bir karar vermeniz gerekiyordu.

  • Artık Google size tarifi vermekle kalmayacak, yemeğinizi yaparken hangi inceliklere dikkat etmeniz gerektiğinden, tarifi geliştirmek için neler yapabileceğinize kadar bir arama sonucu sunacak.

Ancak bu demek değil ki yapay zekâ kendi ürettiği yanıtları kullanıcılara sunacak. Google arama bölümünün yöneticisi Cathy Edwards bu konu hakkında şöyle diyor: “Kullanıcılar, bilginin bir kaynağa dayandırılmasını istiyor, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi… Kimsenin yapay zekâ tarafından üretilmiş yanıtlar almak isteyeceğini düşünmüyoruz.”

  • Bu sebeple yapay zekâ, verilen yanıtlarda güvenilir kaynakları kullanacak ve sunduğu cevapların güvenilirliğini en üst seviyede tutmaya çalışacak.

Google aslında bir süredir yapay zekâyı arama bölümünde kullanıyordu. Arama yaparken en alakalı sonuçların sağlanmasında, Docs ve Gmail’de Smart Compose isimli özellikte yaklaşık 1 senedir yapay zekâ kullanılıyor. 

Son olarak Google, reklam konusunda biraz endişeli. Yapay zekâ tarafından verilen cevaplar neticesinde kullanıcıların eski sıklıkta sitelere girmeyeceği tahmin ediliyor. Bu yüzden reklam iş modelini de buraya entegre etmeye çalışıyor teknoloji devi.

  • Şirket araştırmacısı Slav Petrov, “Burada insanların yerine yapay zekâyı koymayı düşünmüyoruz, sadece kullanıcıların işlerini daha hızlı halletmelerini sağlamaya çalışıp onlara bir başlangıç noktası sunuyoruz.” şeklinde özetliyor yeni arama motorunu.

Microsoft’un Bing ve ChatGPT’sinin oldukça etkileyici gelişim hızıyla karşılaştıracak olursak, Google burada sektöre yön verecek bir hamleyi oldukça hızlı geliştiriyor. Yapay zekânın hayatımızın her alanına dokunuşunu günbegün bizzat yaşıyoruz.

Analist Notu: Google'ın Yapay Zeka Planları Adım Adım İşliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times