Analist Notları

Analist Notu: GameStop’ta Yine Bir Şeyler Oluyor!

June 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: GameStop’ta Yine Bir Şeyler Oluyor!

Bir dönemin en çok konuşulan “meme” stock’u yani viral hissesi GameStop (GME), yine ilginç bir gelişmeyle konuşulmaya başlandı. 8 Haziran piyasa açılışında 20%’den fazla değer kaybeden video oyunu perakendecisi, CEO Matthew Furlong’u, şirketin tahminlerin altında kalan kazancı sebebiyle kovduğunu açıkladı.

GameStop’un en büyük hissedarı, ünlü ABD’li yatırımcı Ryan Cohen yeni CEO koltuğuna otururken 1,34 dolarlık Wall Street tahminlerinin tutturulamaması sebebiyle bu kararın alınmış olması, şirket hissesinin bilindiği üzere oldukça spekülatif ve yanıltıcı olabildiğini tekrar kanıtlamış oldu.

Analist Notu: GameStop’ta Yine Bir Şeyler Oluyor!
GameStop (GME) 1 günlük fiyat grafiği

Eski CEO Furlong’un şirketten ani bir kararla ayrılmış olması, GameStop’un gelirlerini iyileştirmek ve yeni bir dönüşüme adım atmak amacıyla dijital pazara yönelebileceği ihtimalini de yeniden düşüşe geçirdi.

  • Eski bir Amazon yöneticisi olan Matthew Furlong, şirketin dijital dönüşümünü hızlandırması için CEO koltuğuna seçilmişti.

Şu anki CEO Ryan Cohen ise bilinen bir yatırımcı. Chewy (CHWY) şirketini kuran ve 2021 yılında Reddit kullanıcılarının ısrarı üzerine GameStop kuruluna katılan Cohen, Furlong’un kovulmasının hemen ardından dalga geçer tarzda bir tweet attı. 

Analist Notu: GameStop’ta Yine Bir Şeyler Oluyor!

  • Aslında “meme” yani şaka kültürü tam da bu gibi anlarda daha çok öne çıkıyor. Normalde böyle bir tweeti herhalde Elon Musk dışında başka bir CEO’dan görmek pek de kolay olmaz. 

🎮 GameStop’a Şimdi Ne Olacak?

Bazı Wall Street analistleri bu hamleden pek iyi yönde etkilenmediklerini açıklıyor. Wedbush direktörü Michael Pachter, GME’nin 12 aylık hedef fiyatını 6,5 dolardan, 6,2 dolara indirdiğini açıkladı. GameStop hissesi güncelde 21 dolardan işlem görüyor.

Şirketin dağıldığına dair çok fazla düşünce de mevcut. Fiziksel mağaza satışlarının zaten hiç olmadığı kadar diplerde olduğu bilinirken, abonelik ve dijital operasyonları da pek iyi gözükmüyor.

Son olarak, video oyun perakendecisinin önünde pek parlak bir yol olmadığını, bu sebeple de yeni CEO Cohen’in görevine başladığı bugünlerde çeşitli zorluklarla mücadele edebileceğini akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Analist Notu: GameStop’ta Yine Bir Şeyler Oluyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Yahoo Finance