Analist Notları

Analist Notu: FED, Yine Faiz Artıracak mı?

May 1, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: FED, Yine Faiz Artıracak mı?

En’lerin haftasına hazır mısın? Bu hafta öyle bir hafta ki hem borsalar için güncelde “en önemli karar” olan FED faiz kararı açıklanacak, hem “en önemli istihdam verilerini” alacağız, hem de 2,68 trilyon dolarlık piyasa değeri ile ABD borsalarının “en büyük şirketi” Apple’ın çeyreklik bilançosu açıklanacak. 

Geçtiğimiz hafta boyunca, teknoloji devlerinin güçlü bilançoları ile heyecandan hop oturup hop kalktık. Bu hafta ise uzun zamandır merak ettiğimiz bir soruya cevap arayacak kulaklarımız: “Faiz artışında sona geldik mi?”

FED, yine faiz artıracak mı? Muhtemelen bu sorunun cevabı 3 Mayıs toplantısı için evet. 

Elimizdeki makroekonomik veri setleri şimdilik bunu söylüyor. Tüketici fiyatları endeksi mart ayında 0,1% ve önceki 12 aya kıyasla 5% artarak yaklaşık iki yılın en küçük yıllık artışını kaydetti. Ancak, değişken gıda ve enerji kalemleri çıkarılmış ve FED’in öncelikle dikkate aldığı veri olan çekirdek fiyatlar, şubat ayındaki 5,5%’ten mart ayında 0,4% ve bir önceki yıla göre 5,6% arttı. 

Öte yandan FED’in dikkate aldığı bir diğer gösterge kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi mart ayında, şubatta yukarı yönlü revize edilen 5,1%’den 4,2% seviyesine geriledi. En önemli gösterge olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları ise aylık 0,3% yıllık 4,6% artış kaydetti. Piyasa beklentileri çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin aylık 0,3% ve yıllık 4,5% artması yönündeydi. Rapora göre, mart ayında tüketici harcamalarındaki en büyük artışlar konut harcamaları ve sağlık hizmetlerinde gerçekleşti. Restoranlar ve diğer hizmet işletmelerinde daha yüksek harcamaların yanı sıra, tüketiciler hemen hemen her alanda kesintiye gitti.

Son olarak, en önemli göstergelerden biri de istihdam verileri. ABD’de mart ayı tarım dışı istihdam verileri sınırlı da olsa tarım dışı istihdamda beklentilerin üzerinde artış olduğunu gösterdi. Bununla birlikte istihdam artışının soğuduğu da görüldü. Buna karşın ücretlerdeki artışta yaşanan hareketlilik özellikle dikkat çekti. ABD ekonomisinde Mart ayında tarım dışı istihdam artışı 236 bin olarak kaydedildi. Bu hafta açıklanacak verinin ise nisan ayında istihdam artışının 236 binden 180 bine gerilediğini göstermesi bekleniyor. Ancak veri, FED’in faiz kararı sonrasında gelecek o nedenle karar öncesi gelecek ADP özel sektör istihdamı öncü gösterge olarak faiz kararını etkileyebilir. 

Özetle makro ekonomik anlamda elimizde bulunan veri setleri FED’in 3 Mayıs toplantısında bir faiz artışına daha gideceğini söylüyor. Güncelde piyasada 25 baz puanlık bir faiz artışı 84,9% ihtimalle fiyatlanıyor.

Analist Notu: FED, Yine Faiz Artıracak mı?

Peki, Bu Son Olabilir mi? Dikkat çeken bir detay da bu toplantı sonrasında gerçekleşecek toplantılar için FED’İn faizleri sabit bırakmasına yönelik beklentilerin kuvvetli olması.

Fiyatlamalara baktığımızda da 3 Mayıs toplantısında 25 baz puanlık artış fiyatlanırken bir sonraki toplantı olan 14 haziranda 66% ile faizlerin sabit bırakılmasını bekleniyor. 

Analist Notu: FED, Yine Faiz Artıracak mı?

Her ne kadar enflasyon hedeflerine henüz ulaşılmamışsa da ABD ekonomik büyümesi, güçlü tüketici harcamalarına rağmen 2023’ün ilk çeyreğinde keskin bir şekilde yavaşladı, bankacılık krizine ilişkin belirsizlikler ve resesyon endişeleri düşünüldüğünde FED’in faiz artışına devam etmemesi yönündeki beklentiler makûl. Ancak önemli olan her zamanki gibi FED’in ne düşündüğü olacak.

Çarşamba günü TSİ 21.00’de faiz kararını alacağız. TSİ 21.30’da Powell’ın yapacağı açıklamalar ise faiz artış patikasında hangi noktada olduğumuzu anlamamıza yardımcı olacak. Yani, “tamam mı? devam mı?” birlikte göreceğiz.

Ve eğer faiz artışlarında sona geliyorsak borsalar için çarşamba günü “tarihi bir gün” olabilir.

“FED faiz artırırsa ne olur?” diye merak ediyorsan bu linkten detaylı olarak okuyabilir, bu linkten ise izleyebilirsin.

Analist Notu: FED, Yine Faiz Artıracak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CME FedWatchTool