Analist Notları

Analist Notu: Faiz Artırımlarında Kara Göründü mü?

May 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Faiz Artırımlarında Kara Göründü mü?

Tahvil yatırımcıları, FED’in sıkılaşma patikasında sona gelindiği ve yıl sonunda faizlerin düşmeye başlayacağı ihtimalini yeniden değerlendiriyor gibi gözüküyor. Çok değil henüz 2 hafta önce FED’in yıl sonu faizi 4,2% seviyelerine indirebileceği düşünülürken, bu beklentiler 4,7% ile yükselişe geçti.

Enflasyonun olması gereken seviyeden daha yukarıda olması FED’in faizleri düşürebilme ihtimalini azaltırken, makroekonomik belirsizliğin bir süre daha devam edeceği düşüncesine yol açıyor.

Analist Notu: Faiz Artırımlarında Kara Göründü mü?
Yıl Sonu Faiz Oranı Beklentileri

Bir süredir küresel ekonomilerdeki belirsizliğin azalacağı, resesyonun yaşanmayacağı ve ABD’de faizlerin düşmeye başlayacağına olan tahminlerin gücünü eskisi kadar koruyamadığını gözlemliyoruz.

  • TS Lombard analisti Dairo Perkins’de “Makroekonomik görünüm sana da karışık geliyorsa, tek başına olmadığını bilmen gerekiyor” diyor yatırımcılara.

Aslında faizlerin düşme beklentisi, Silicon Valley Bank ve diğer yerel bankaların iflaslarından sonrasına dayanıyor. Bankacılık sektörünün sekteye uğramasıyla, bir resesyonun oluşacağı ve bunun beraberinde ülkedeki finansal kredilerde sıkışıklık yaşanacağı bekleniyordu. En nihayetinde de FED’in köşeye sıkışıp, faizlerde indirime gitmesini bekliyordu piyasa oyuncuları.

🏦 FED Ne Düşünüyor?

ABD Merkez Bankası’nın bu görüşe çok sevecen yaklaştığını söyleyemeyiz. Geçtiğimiz çarşamba günü FOMC tutanaklarında ve daha önceki açıklamalarda bahsedildiği üzere, enflasyonla mücadele FED için devam ediyor ve bu mücadele bitmeye hâlâ uzak.

Güncelde 5% – 5,25% aralığında bulunan faiz oranı, yeni beklentilere göre 45% şu anki aralıkta kalmaya devam edecek, 55% ihtimalle ise FED 25 baz puan daha faiz artıracak.

Analist Notu: Faiz Artırımlarında Kara Göründü mü?
14 Haziran 2023 FED Toplantısı İçin Hedef Faiz Oranı Beklentileri

  • Her ne kadar ülkenin iş gücü sağlam duruşunu korusa ve işsizlik oranı son 54 yılın en düşük seviyelerine gerilese de, FED temkinli davranmaya devam ediyor. 

Invesco’nun küresel piyasa stratejisti Kristina Hooper, FED’in bu tavrını destekler nitelikte “Faiz artırımlarının durdurulduğunu ne kadar hızlı görürsek, ekonomide göreceğimiz yavaşlama ve negatif etki o kadar azalacak, bunun beraberinde ise faiz düşürme ihtiyacı kısa vadede ortadan kalkacak” diyor.

FED üyelerinin düşüncelerini detayli incelediğimiz içeriğimize bu linkten ulaşabilirsin.

ABD devlet tahvillerinin faizleri bir süredir yükseliyor, borç tavanı anlaşmasının yapılamayacağı ve ABD hazinesinin temerrüde düşebileceği ihtimali ile yatırımcılar güvenli liman algısıyla devlet tahvillerine yöneliyor.

Özetleyecek olursak, Avrupa veya gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hâlâ olması gerekenden çok yüksekteyken ve faiz artırımları henüz bitmemişken, FED’in faiz indirmeye başlaması pek olası görünmüyor.

  • FED bir süre daha, en azından makroekonomik görünümde sisli hava dağılana kadar, daha temkinli davranacaktır.

Analist Notu: Faiz Artırımlarında Kara Göründü mü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times