Analist Notları

Analist Notu: Enflasyon, FED Üyelerinin Açıklamları ve FOMC Tutanakları

April 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Enflasyon, FED Üyelerinin Açıklamları ve FOMC Tutanakları

Manşet rakamda hem aylıkta hem de yıllıkta beklenti altında kalan ve son 9 aydır yükseliş hızı gerileyen bir enflasyon verisi aldık. Manşet bize enflasyonla mücadelede en kötüsünün geride kaldığını açık bir şekilde söylüyor.

Çekirdek enflasyonda ise beklentiler karşılandı ancak çekirdek enflasyon verisinin mayıs ayındaki 25 baz puanlık artışı destekler nitelikte olduğu açık. Veri setinde, veriye en büyük katkıyı sağlayan “barınma” kalemi ve bu kalemin gecikmeli düşüş etkisi yani veriye geç yansıması hesaba katıldığında faiz artışlarında sona yakın bir FED olduğunu da göz önünde bulundurabiliriz.

Enflasyon verisi sonrası FED üyelerinin karışık sinyalleri de özellikle dikkat çekti. San Francisco FED Başkanı, enflasyonun 2% hedefine inebilmesi için daha gidecek yolun olduğunu ancak bunun ekonominin kendi yavaşlamasıyla da gerçekleşebileceğini söyledi. Richmond FED Başkanı ise “Daha fazla adım atmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Son olarak akşam saatlerinde; 43 defa bankacılık, 8 defa belirsizlik kelimelerinin kullanıldığı FOMC tutanaklarını aldık. Tutanaklar gösteriyor ki 50 baz puanlık faiz artışından vazgeçenler ve bu toplantıyı pas geçelim diyenler olmuş ve nihayetinde 25 baz puanlık faiz artışında karar kılmışlar. Ayrıca tutanaklarda yıl sonuna kadar hafif bir resesyon beklentisi de mevcut. 

Diğer yandan FED üyeleri açık bir şekilde, tutanaklarda bankacılık krizi noktasında kredilerin gerçek etkisinin ölçülmesi için yeterli zamana sahip olmadıklarını söylüyor.

Bu noktada yarından itibaren gelmeye başlayacak bankacılık tarafındaki bilançolar bize krizin boyutlarıyla ilgili önemli ipuçları verecektir.

Analist Notu: Enflasyon, FED Üyelerinin Açıklamları ve FOMC Tutanakları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı