ABD Borsası Notları

Analist Notu: Çinli Şirketlerden Ne Beklenmeli?

May 13, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Çinli Şirketlerden Ne Beklenmeli?

Çin hükümeti, ekonomiyi canlandırmak amacıyla uzun vadeli tahvil ihraçları toplamda 140 milyar dolar toplamayı planladığını açıkladı.

Bu tahviller, özellikle büyük ve önemli projelere finansman sağlamak için kullanılacak. Bu tür projeler ekonomiyi modernleştirmeye yardımcı görevi gördüğü için yatırımları desteklemek için önemli bir araç olarak değerlendirilebilir.

Bu tahvil ihracı, Çin hükümetinin daha fazla merkezi borçlanma yaparak yerel hükümetlerin borç yükünü hafifletme stratejisinin bir parçası olarak izleniyor.

Geçmişe baktığımızda; Çin hükümetinin yaptığı benzer tahvil ihraçlarından elde edilen gelirler devlet bankalarını yeniden sermayelendirmek ve Çin’in egemen servet fonunu kurmak için kullanılmıştı.

Tahvil İhracı Piyasalara Olan Güveni Destekleyebilir

Bu tahvil ihracının hisse senedi piyasaları üzerindeki etkisi oldukça önemli. Eğer yatırımcılar, hükümetin ekonomiyi canlandırma çabalarını destekleyici olarak görürlerse hisselere olan güven de artar.

Uzun vadeli tahviller hükümetin borçlanma maliyetini belirler, bu yüzden bu tahvillerin faiz oranları düşük tutulduğunda yatırımcılar için hisse senedi piyasaları daha cazip hale gelebilir.

Ayrıca, bu gibi tahvil ihraçları, özellikle uzun vadeli yatırım yapmayı planlayan büyük yatırımcılar için likidite sağlar. Likidite, piyasaların daha düzgün işlemesine yardımcı olur ve yatırımcıların hisse gibi yatırım araçlarına erişimini kolaylaştırır. 

Ancak, Çin Merkez Bankası (PBoC) uzun vadeli tahvillere yapılan yoğun yatırımların faiz oranlarındaki dalgalanmalara karşı bazı riskler taşıdığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu durum, küçük bankaların faiz oranı değişikliklerinden olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

Sonuç olarak; Çin hükümetinin açıkladığı tahvil ihracı hamlesi, ekonomiyi canlandırmak ve yerel hükümetlerin borç yükünü hafifletmek amacı barındırıyor. Bu da hisse senedi piyasaları üzerinde genel bir güven artışı sağlayarak ekonomik aktiviteyi ve yatırımları olumlu yönde etkileyebilir. 

Hisse Seçiminde Nakit Akışı Etkisi 

Hisse senedi piyasalarında baktığımızda yıla hızlı yükselişle başlayan Çin hisselerinin son zamanlarda ivme kaybettiği takip ediliyor. MSCI Çin Endeksi, yıl başından bu yana yaklaşık 11% yükselişle sadece gelişen piyasaları değil, aynı zamanda S&P 500’ün getirisini de geride bıraktı.

Citi analistleri, geçen hafta paylaştıkları raporda “Çin’in son rallisi temel göstergelerle haklı çıkarılamaz.” ifadesinde bulunmuştu. 

Analistler “Büyük bir ralli gibi görünse de geniş kapsamlı değil. Beklediğimiz kadar büyük bir sermaye artışı yok.” ifadesi ile hedge fonların, uzun vadeli fonlar yerine çoğunlukla Hong Kong borsasında işlem gören e-ticaret şirketlerine yoğunlaşarak alım yaptığını belirtiyor.

MSCI Çin Endeksi’nin en büyük pozisyona sahip olduğu hisselerin de fazladan nakitleriyle son zamanlarda geri alımlarını artıran Tencent (TCEHY) ve Alibaba (BABA) olduğu dikkat çekiyor.

Çin hükümetinin güveni destekleyici hamleleri ile Çin’deki yatırımcılar daha fazla serbest nakit akışına sahip olan şirketlere odaklanıyor.

Şirketler, ellerindeki fazla nakdi, borçlarını ödemek veya yatırımcılarına temettü vermek için kullanılabilir.

Talebin azaldığı bir ortamda, yüksek sermaye harcamalarına sahip şirketlerin getirileri baskılanabilir. Dolayısıyla yatırımcılar, yüksek serbest nakit akışına sahip şirketlere odaklanmayı tercih edebilir.

Bu Hafta Çin Bilançoları Odakta

Bu hafta Çinli şirketlerin bilanço açıklaması planlanıyor. Yarın Tencent (TCEHY) ve Alibaba (BABA), perşembe günü ise JD.com (JD) ve Baidu (BIDU) bilançoları odakta olacak.

Alibaba ve Tencent’in bu çeyrekte tek haneli gelir büyümesi bildirmesi bekleniyor. Bloomberg’e göre, Alibaba’nın Taobao ve Tmall Grubu’nun brüt ticaret hacmi büyük bir artış gösterebilir. Ayrıca analistlere göre, Tencent’in kâr büyümesi yerli oyunlara olan ilginin artmasıyla ikinci çeyrekte hızlanabilir.

Baidu’nun ise çeşitli kısa video platformlarından artan rekabetle birlikte ilk çeyrekte daha yavaş reklam büyümesi açıklaması bekleniyor, JD.com da lojistik optimizasyonu sayesinde marjlarında iyileşme bildirebilir.

Analist Notu: Çinli Şirketlerden Ne Beklenmeli?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FT, CNBC, Bloomberg