Analist Notları

Analist Notu: Borç Limiti Tasarısı Onaylandı!

June 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Borç Limiti Tasarısı Onaylandı!

Hafta başında prensipte anlaşılan borç limiti konusu, ABD Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Ülkenin temerrüde düşme riskini önleyen ve makroekonomik belirsizliği bir nebze azaltan anlaşmanın kabul edilmiş olması piyasalardaki risk iştahını destekliyor.

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler, sürdürdükleri müzakerelerde ortak bir noktada anlaşma konusunda fikir birliğine varamamışlardı. ABD Başkanı Joe Biden, iki tarafın da tam istediğini alamadığını ancak ülke ekonomisinin menfaati açısından doğru bir adım atıldığını açıklıyor.

Prensipte anlaşıldığı haliyle, borç limiti 2 yıl boyunca askıya alınacak.

  • Dünyanın en büyük ekonomisinin hazinesi, ocak ayı itibarıyla 31,4 trilyon dolarlık borç tavanına ulaşmıştı ve limitin 5 haziran’a kadar yükseltilmesi gerekiyordu.
  • Eğer limit artırımı onaylanmamış olsaydı, ABD gibi devasa bir ülkenin temerrüde düşmesi küresel piyasaları belki de hiç görmediğimiz derecede olumsuz etkileyebilirdi.

Anlaşma bir sonraki aşama olarak ABD Senatosuna gidecek ve yasalaştırılacak. En sonda da Biden’ın onayına ve imzasına sunulacak.

📖 Tasarının İç Yüzünde Neler Var?

Öncelikle anlaşmanın detaylarına inecek olursak, bazı noktalarda harcamaların kısıldığı ve daha defansif bir tasarı ortaya çıkarıldığını görüyoruz. Tasarıda şu maddeler dikkat çekiyor;

  • Pandemi dönemindeki genişlemeci para politikasıyla birlikte yardım amaçlı dağıtılması planlanan ancak kullanılmayan fonların geri alınması açıklanıyor.
  • Doğal gaz boru hattı projesi de dahil olmak üzere çeşitli enerji projelerinin onay süreçlerinin hızlandırılması.
  • Bazı federal planlamalara yönelik harcamalarda kesintiye gidilmesi.

Anlaşmadaki tüm maddelerin uygulanması halinde önümüzdeki 10 yıl içinde bütçe açığının 1,5 trilyon dolar kadar düşmesi planlanıyor.

Analist Notu: Borç Limiti Tasarısı Onaylandı!

ABD Hazinesinden sorumlu bakan Janet Yellen ise tasarının onaylanmaması halinde ülke hazinesinin nakit kaynaklarının yetersiz kalacağını ve temerrüde düşmenin olası olduğunu vurguluyordu.

  • Anlaşmanın kabulu ile bir süredir güvenli liman algısıyla talebi artan devlet tahvillerinden çıkışın artacağı ve riskli varlıklara yöneleceğini tahmin edebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak borç limiti anlaşmasının içine enerji projelerinin izin süreçlerinin hızlandırılması kararına, Demokratlardan tepki geldi. ABD’nin Virginia eyaletinden geçecek 483 kilometrelik doğalgaz boru hattının onayının, ülke ekonomisini ilgilendiren borç limiti tasarısının içine eklenmemesi gerektiği konuşuluyor.

  • Demokrat temsilciler, boru hattı konusunun anlaşmadan çıkarılması için meclise yeni bir teklif sunacak.

Analist Notu: Borç Limiti Tasarısı Onaylandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times