Analist Notları

Analist Notu: Borç Limiti Prensipte Çözüme Ulaştı!

May 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analist Notu: Borç Limiti Prensipte Çözüme Ulaştı!

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler, ABD’nin borç limitiyle ilgili artık ciddi sorunlarla karşılaşmasından hemen önce prensip anlaşmasına vardı. Başkan Biden, anlaşmayı Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile birlikte yazılı bir açıklama yaparak duyurdu: Borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması öngörülüyor.

  • Anlaşmanın, ülkenin iş gücünü koruyarak harcamaları azaltan ve ekonomiyi büyüten önemli bir adım olduğunu vurgulayabiliriz.
  • Güncel perspektifte, makroekonomik belirsizliğin zaten oldukça yüksek olduğu bir dönemden geçerken ve FED’in yeniden faiz artırımı ihtimali konuşulurken, küresel gündemi en çok meşgul eden meselelerden birinin çözülmüş olması biraz olsun risk iştahını destekleyebilir.

Başkan Biden, anlaşmanın Demokratların önceliklerini koruduğunu ve uzlaşmayı temsil ettiğini belirtti, ancak herkesin tüm isteklerini karşılayamayacağını da sözlerine ekledi. 

Analist Notu: Borç Limiti Prensipte Çözüme Ulaştı!

Son haftaların en önemli konularından biri haline gelen borç limitinin çözüme kavuşması, ülkenin temerrüte düşme durumunu engelleyerek ekonomik resesyona ve milyonlarca işin kaybedilmesine yol açabilecek riskleri önlemek açısından büyük önem arz ediyordu.

Anlaşmanın tam yasal metni ise müzakere eden ekipler tarafından hazırlanacak ve Temsilciler Meclisi ile Senato’ya sunulacak. Ayrıca anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede kabul edilmesi çağrısında bulunuldu. Tasarının ise birkaç gün içinde onaylanması bekleniyor.

  • Cumhuriyetçi lider McCarthy ise konuya dair yaptığı açıklamalarda, anlaşmanın prensip düzeyinde uzlaşıldığını ve Amerikan halkına uygun bir anlaşma olduğuna inandığını söyledi.

Borç limiti müzakereleri, ABD hazinesinin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaştığı ve artık bir nakit sıkıntısı yaşama riskine işaret ettiği bir dönemde gerçekleşiyordu. Borç limitinin artırılmaması durumunda ABD’nin Haziran itibarıyla nakit sıkıntısı yaşayabileceği ihtimali masadaydı.

  • Buna ek olarak, ABD hazinesinin nakit seviyesi 38,8 milyar dolar ile son yılların en düşük seviyesinde bulunuyor.

Analist Notu: Borç Limiti Prensipte Çözüme Ulaştı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times