Analist Notları

Analist Notu: Apple, Çin’e Bağımlılığını Azaltmaya Başladı

Analist Notu: Apple, Çin’e Bağımlılığını Azaltmaya Başladı
Google News Icon Takip Et

Pandemi döneminin ardından Apple’ın Çinli tedarikçisi Foxconn’un fabrikasında çıkan protesto ve karışıklıklar sonucunda üretim hatları bir süre durmuş, şirket sıkıntılı zamanlar geçirmişti. 🇨🇳

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali Apple, bu olaylardan bir ders alarak -ABD ve Çin arasındaki jeopolitik güç dengelerinin de payı çok büyük- neredeyse 90%’a varan Çin bağımlılığını azaltma yönünde karar almıştı.

Buna yönelik ilk adımları arasında olan Hindistan fabrikasından, bugün güzel haberler geldi. Hindistan fabrikasındaki iPhone üretim hacmini dolar bazında 3 katına kadar çıkarmayı başaran Apple, toplam üretimdeki payı ise 7 katına çıkardı. (Hindistan, 2021’de toplam iPhone üretiminin 1%’inden sorumluyken şu an 7%’sinden sorumlu1) 🚀

  • Hindistanlı devlet yetkilileri ise “Bu bize yetmez, daha çok lazım!” diye düşünüyor olmalılar ki Apple’a ülkedeki yerel üretim hacmini artırma çağrısında bulundular.

Eğer Apple bu agresif üretim kaymasını sürdürürse, 2025’e kadar neredeyse iPhone’ların 25%’ini Hindistan’da üretebilecek noktaya gelebilir.

Analist Notu: Apple, Çin'e Bağımlılığını Azaltmaya Başladı
Apple’ın güncel üretim noktaları. Kaynak: Bloomberg

Şirketin Çin’e bağımlılığını azaltma stratejisindeki bir diğer hamlesi ise Tayland’da MacBook üretimi üzerine olacak. Şirket, yetkililerle görüşmelere çoktan başladı.2

Sonuç olarak, Apple’ın Çin’den uzaklaşma stratejisi hem ABD ve Çin pazarlarının ekonomik politikalarındaki farklılıklar (liberal ve otoriter yönetim farkı) hem de uzun süren jeopolitik gerginlikler bakımından olumlu bir hamle olarak değerlendirilebilir.

Diğer yandan, Çin’in oldukça yüksek verime ve tecrübeye sahip sistemine olan bağımlılığını “anlamlı” olarak azaltabilmesi için Apple, yıllar süren altyapı ve tedarik zinciri yatırımlarına ihtiyaç duyabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar

1 Bloomberg

2 Reuters