Apple Haberleri

Analist Notu: Apple Bankalara Meydan Okuyor!

April 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Apple Bankalara Meydan Okuyor!

🍰 Tim Cook, JPMorgan’ın güçlü sonuçlarından etkilenmiş olacak ki pastadan bir dilim almak istiyor.

Bankacılık Devlerinin Bilançoları notunda bahsettiğimiz üzere 2023’ün ilk çeyreğinde özellikle büyük bankaların müşteri sayılarında artış yaşansa da mevduat büyüklüklerinde 100 milyar dolara yakın düşüş yaşanacağı tahmin ediliyordu. 

Bu durumun temel nedeni müşterilerin daha cazip ve yüksek getirili ürünler arayışı içinde olmasıydı. İşte tam da burada Apple, Goldman Sachs ile birlikte havadaki talebi koklayarak güçlü bir adım attı.

  • Kaliforniya merkezli teknoloji devi ve Wall Street bankası, müşterilerin yıllık 4,15% faizle mevduatlarını değerlendirebileceği bir tasarruf hesabı piyasaya sundu. Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na (FDIC) göre bu oran 0,37%’lik ortalama ulusal faiz oranının on katından fazlasına tekabül ediyor.

Aslında bir süredir para piyasası fonlarının ve tahvillerin yükselen faiz oranlarıyla birlikte daha yüksek getirilere sahip olması sebebiyle, bankalar müşteri mevduatlarını elde tutmakta zorlanıyorlar. 

Tam da bu sebeple, FED’in faiz artırımlarına başladığı geçtiğimiz yılın mart ayından bu yana ABD’li bankalardan 800 milyar dolarlık fon çıkışı gerçekleşti.

💸 Apple Ne Vaat Ediyor?

Yeni tasarruf hesabı Apple’ın kredi kartının bir uzantısı olarak önümüze çıkıyor ve mevduat sahiplerine herhangi bir işlem ücreti veya minimum bir mevduat tutarı sunulmuyor. 

Analist Notu: Apple Bankalara Meydan Okuyor!

Maksimum tutar ise 250.000 dolar olarak belirlenmiş durumda ve yatırılan tüm tutar Goldman Sachs bünyesinde korunacak.

  • Teknoloji devinin son dönemde daha fazla ödeme ve finansal servis sunduğuna dikkat çekebiliriz. Aslında bu durum akıllara şu soruyu getiriyor: Apple gelecekte bir banka olabilir mi?

Konu hakkında ödeme sistemi Paddle’ın CEO’su Christian Owens: “Apple’ın banka olmak isteyeceğini düşünmüyorum. Şirket, finansal servisler ekonomisini banka olmadan da devam ettirebilir. Apple, mevduatların esas sorumluluğunu Goldman’ın almasını sağlayıp sağladığı servisten hâla kazançlı çıkabilir bir durumda bulunuyor.” diyor.

🏦 Bankacılıktaki Baskılar Neler?

Üç ABD’li finansal kuruluşu Charles Schwab, State Street ve M&T’den 2023 ilk çeyreğinde toplam 60 milyar dolar fon çıkışı gerçekleşti. Daha önce de üstünde durduğumuz üzere bu durumun sebebi yatırımcıların daha yüksek getiri arayışı.

Analist Notu: Apple Bankalara Meydan Okuyor!

Daha lokal ve orta ölçekli kuruluşlar, Silicon Valley Bank’in iflasındaki hasardan en çok etkilenenler arasında. Geçtiğimiz hafta bilançolarını açıklayan JPMorgan, Citi ve Wells Fargo da bu mevduat transferini daha net ortaya sermişti. 

Apple’ın bu güçlü hamlesiyle oldukça düşük olan ulusal faiz oranlarının kat be kat üstünde getiri sunulması, bankacılıktaki bu baskıyı daha da artıracak şeklinde yorumlanabilir. Goldman Sachs ile olan partnerliğin de güven ortamını daha iyi sağlayabileceği sebebiyle bu durumu pozitif yönde etkileyeceğini belirtebiliriz.

Diğer teknoloji devlerinin ise Apple ile rekabet edip etmeyeceğini hepimiz göreceğiz.

Analist Notu: Apple Bankalara Meydan Okuyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan içerikler: Financial Times, Apple Newsroom