Analist Notları

Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

May 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

ABD’de bilanço sezonu son hızıyla devam ederken, sıra hepimizin incelemeyi dört gözle beklediği Apple (AAPL)’a geldi. 2,6 trilyon dolarlık piyasa değeriyle teknoloji alanında artık “giant” olarak bahsedilen şirket, ikinci çeyrek sonuçlarında analist tahminlerini aşmayı başardı.

Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

Apple’ın toplam satışları zorlu ekonomik koşullar ve tüketici harcama alışkanlıklarının değişmesi sebebiyle 94,8 milyar dolar olurken, toplam gelir geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 3% geriledi.

Teknoloji devinin hisse başına kârı da 1,52 dolar olarak açıklandı. Burada yıldan yıla herhangi bir değişim görmüyoruz. İkinci çeyrek net kârında ise 24,1 milyar dolar ile 3,5% düşüş izleniyor.

  • Kur dalgalanmaları şirketi geçtiğimiz çeyrekte kötü etkiledi, Apple’ın finans şefi Luca Maestri, bu dalgalanmalar sebebiyle toplam gelirin 5,4% darbe yediğini söyledi ve eğer daha stabil bir kur olsaydı gelirin 3% büyüyebileceğini de sözlerine ekledi.
Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

Şirketin finans şefi Luca Maestri, içinde bulunduğumuz çeyrekte, Apple’ın gelirlerinde 3%’e yakın bir düşüş daha beklediğini söylüyor ve şunları ekliyor: “Haziran çeyreğinde yıldan yıla olan performansımız, makro ekonomik koşulların şu anda olduğundan daha kötü olmayacağı tahmini ile mart’taki sonuçlara benziyor olacak. Apple’ın güncelde yüzleştiği zorluklar ekonomik daralma sebebiyle dijital reklamcılıkta ve mobil oyunlarda karşımıza çıkıyor.”

Hadi Apple’ın gelir segmentini kalem kalem ayıralım ve değişimleri daha detaylı inceleyelim.

💸 Gelir Segmentleri

Geçtiğimiz çeyreklerde “iPhone şehri” olarak tabir edilen Foxconn fabrikalarında kısıtlamalar sebebiyle iPhone üretimine bir süre ara verildiğini hatırlıyoruz. Bu duruma parça açığı, çip sıkıntıları ve tedarik zinciri sorunlarının da eklenmesiyle iPhone satışlarında bir geri çekilme izlemiştik.

Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

  • Apple, bu çeyrek işleri tersine çevirmiş gözüküyor. Toplam satışların 54%’ünü oluşturan iPhone gelirleri, ikinci çeyrekte 51,3 milyar dolar ile yıldan yıla 2% artmış durumda. Özellikle pazar şartlarını dikkate alırsak şirket, iPhone açısından geçtiğimiz çeyreği iyi geçirmiş gözüküyor.

CEO Tim Cook, tedarik zincirinin güçlü olduğunu, bu durumun şirketin kim olduğunu ve neler yaptığı konusunda iyi hissettirdiğini açıklıyor.

Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

Apple’ın Mac ve iPad satışları pek de iyi gitmiyor, şirket bir önceki çeyrekte satışların parça açığı sebebiyle düşeceğini belirtmişti ama sonuçlara göre bu çeyrek tahminlerin üzerinde bir gerileme gerçekleşti.

Mac satışları yıllık bazda 31,3% gerilerken, 7,16 milyar dolar hasılat yarattı. iPad geliri ise 6,67 milyar dolar ile geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine kıyasla 12,7% düştü.

  • Ancak yine de özellikle Mac satışlarını bir önceki yılın aynı çeyreği ile kıyaslamak pek de doğru olmayacaktır, çünkü o çeyrekte makro ekonomik koşullar günümüzden daha farklıydı ve Apple kendi çiplerini henüz üretmiyordu.

Apple servisleri de şirketin gelirinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Servisleri biraz açacak olursak buraya App Store ve lisans gelirleri gibi komponentler giriyor. Bu noktada yıldan yıla 5,4% artış gözlemliyoruz ve toplam servis geliri 20,9 milyar dolar açıklanıyor.

Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

Son olarak teknoloji devinin bir devrim yarattığı giyilebilir teknolojiler var. Tabi ki aklımıza ilk gelen ürün Apple Watch. Apple, buradaki başarısını dünyanın en çok satılan saati ünvanını alarak zaten kanıtlamış durumda ancak bu çeyrekteki satışlara bakacak olursak 1% gerileme takip ediyoruz.

🌎 Bölge Bölge Apple

  • CEO Cook, Apple’ın geçtiğimiz aylarda Hindistan’a açılması konusunda iyimser olduğunu söylüyor. Tim Cook, Hindistan’lı bazı politikacılarla görüşmüş ve Apple store açılışına katılmıştı.
Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

Şirketin ABD’deki satışları geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 40,8 milyar dolarken, bu yıl 37,7 milyar dolara gerilemiş durumda. Çin’deki Covid-19 kapanmalarının ve diğer kısıtlamaların sonlanmasıyla birlikte satışların artabileceğini düşünebiliriz, ancak Çin özelindeki satışların düşüş kaydettiğini görüyoruz. 

Genel anlamda ABD, Çin ve Japonya’da toplam gelir azalırken, Avrupa ve Asya Pasifik’in geri kalanında büyüme görülüyor.

Analist Notu: Apple 2Ç 2023 Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Apple 2Ç 2023 Basın Açıklaması