Analist Notları

Analist Notu: ABD Endeksleri Hâlâ Cazip mi?

Mayıs 24, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: ABD Endeksleri Hâlâ Cazip mi?

ABD endeksleri, aralık ayındaki dip seviyelerden bu yana hayli toparlanmış bir görünüme sahip. Aralık sonundan bu yana Nasdaq’ta yaklaşık 30%, S&P 500’de ise 12%’ye yakın bir primlenme söz konusu.

Bir süredir güncelliğini koruyan borç tavanı tartışmaları sebebiyle oluşan belirsizlik ve az da olsa hâlâ bir ihtimal neticesinde olan resesyon sebebiyle, yatırımcılar özellikle Nasdaq 100 (NDX) ve Invesco Nasdaq 100 (QQQ) fonundaki pozisyonlarını azaltmayı düşünüyor.

  • Şubat ayından bu yana $NDX ve $QQQ’nun içinde bulunan 94 hisse, genel performans anlamında beklentilerin altında kaldı. 
  • Diğer 6 hisse ise, ki bunlar hepimizin bildiği Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) ve Amazon (AMZN) gibi teknoloji devleri, ağırlıklı piyasa değerine sahip olmaları sebebiyle piyasaları taşıyan unsurlar oldu.
Analist Notu: ABD Endeksleri Hâlâ Cazip mi?
Nasdaq 100 Endeksinde Ağırlıklı Şirketlerin Performansları

Aslında neden sadece bu dev şirketlerin yükseliş trendinde olduklarını anlamak zor değil. Sonuçta bir resesyon ihtimali hâlâ masada gözüküyor, işin içine makroekonomik belirsizliği de katarsak yatırımcıların neden büyük ölçekli şirketlere yatırım yaptıklarını anlayabiliriz.

  • Bu 6 şirket, endekslerin düşen trendini gizlemede bir süredir başarılı oldu. Güncelde aklımıza gelen soru ise: “Ya bu şirketler de performanslarını kaybederse, ne olur?”

ABD endekslerinin “pahalı” olup olmadığına ve bu dev şirketlerin performanslarını devam ettirip ettiremeyeceğine çeşitli metrikleri inceleyerek daha detaylı bakalım.

🤔 ABD Endeksleri Pahalı mı?

Adil değer hesaplamalarına bakılırsa endeksler ve hisseler, olmaları gerekenden yaklaşık 9% daha ucuz durumda, özellikle de değer yatırımı hisseleri. Ancak kasım ayındaki dipten bu yana bu ucuzluk gittikçe daralıyor. 

2022 yılının başında hayata geçen faiz artırımlarının endekslere etkisini açıkça görebiliyoruz. Yaklaşık bir senelik dönemde 20%’den fazla kayıp yaşandı.

Analist Notu: ABD Endeksleri Hâlâ Cazip mi?
ABD Endekslerinin Yüzdelik Düzeltmeleri

🧮 F/K Oranları Ne Diyor?

Yatırımcılar 2023 ilk çeyrekte, şirketlerin sonuçlarının beklentilerin üzerinde olacağı düşüncesiyle hisse senetlerine ağırlık verdi. Geçtiğimiz çeyreğe kıyasla her ne kadar şirketlerin genel kazançları ortalama 3% düşmüş olsa da FED’in sıkılaşma döngüsünde sona gelindiğine dair işaretleri yatırımcıların bu görüşünü destekledi.

Midas+ Akademi’deki “Fiyat Kazanç Oranı (F/K) nedir? Nasıl hesaplanır?” videomuza bu linkten ulaşabilirsin. 

Morningstar’ın piyasa endeksinin fiyat/kazanç oranı halihazırda 19,8 seviyesinde bulunuyor. Bunu 2021 yılının sonunda görülen zirve seviyelerdeki 24,2 ve 2022 yılı kasım ayının ortasındaki dip seviyedeki 17 oranıyla karşılaştırmamız gerekli.

  • Yani özetle, endeksler boğa piyasası sonundaki seviyelerden daha ucuz gözükürken dip seviyedeki bölgedense 16% daha pahalılar.

Research Affiliates analisti Jim Masturzo, endekslerin değerlemesi hakkında “ABD piyasalarının pahalı göründüğünü düşünüyoruz ve yılbaşından bu yana da gittikçe pahalılaşmaya devam ediyor.” diyor.

🏷️ Değerlemeler Hâlâ “Ucuzluk” Gösteriyor

Yapılan indirgenmiş nakit akışı (DCF) hesaplamalarına göre, tüm ABD hisse senetleri ortalama 9,3%’lük bir iskontoyla işlem görüyor. Kasım ayında bu iskonto oranı 23%, bu yılın mart ayında ise 12% olarak hesaplanmış. 

Bu dönemde büyüme hisselerinin daha ucuz kaldığını söyleyebiliriz. 

Analist Notu: ABD Endeksleri Hâlâ Cazip mi?
ABD Endekslerinin Fiyat/Adil Değer Oranı

  • Stratejist David Sekera ise yatırımcılara tepe seviyelerinden fazlasıyla düşmüş büyük ölçekli hisselere yatırım yapılması gerektiğini söylüyor.

Öte yandan, endeksleri taşıyan hisselerin mega ölçekli teknoloji şirketleri olduğunu söylemiştik. Dev şirketlere olan ilgide;

  • Yüksek piyasa değerleri sebebiyle daha güvenilir hissettirmeleri
  • Yapay zekâ gibi alanlarda gelişmelerin gittikçe hız kazanması ve potansiyeli artırması
  • FED’in faiz patikasında sona gelindiğine dair verdiği sinyaller etkili oldu.

✨ Hisse Senetlerinin Cazibesi 

Özetleyecek olursak, piyasaların kasım ayındaki dipten bu yana dev teknoloji şirketleri önderliğinde bir ralli yaptığından bahsedebiliriz. F/K oranları ve değerlemeler, hisse senetlerinin tepe değerlerine kıyasla hâlâ iskontolu olduklarını söylüyor bize. 

Ancak bu demek değil ki endekslerdeki ağırlığınızı tamamen artırmalısınız. Yine de büyüme ve değer hisselerinde potansiyelin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 

  • Yaptığımız yatırımlarda her ne kadar faiz artırımlarının sona ereceği ve enflasyonun önümüzdeki dönemde bir miktar daha geri çekilebileceği ihtimalini düşünsek de devam eden bir borç tavanı tartışması ve hâlâ masada olan bir resesyon ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar, Seeking Alpha