Bültenler

Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

June 13, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanabileceğin hisselerden bazıları burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin.

Dominos Pizza (DPZ) – 14 Haziran Salı

Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

1960 yılında kurulan ve Türkiye de dahil olmak üzere 81’den fazla ülkede faaliyet gösteren dünyanın büyük restoran zincirlerinden Dominos Pizza, bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. 

Coca-Cola (KO)14 Haziran Salı

Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

1886 yılında gazlı bir meşrubat olarak piyasaya çıkan Coca-Cola şu an çatısı altındaki onlarca markasıyla birlikte tüm dünyada faaliyet gösteren bir şirkete dönüştü. Coca-Cola aynı zamanda 25 yıldır temettüsünü artıran şirketleri ifade eden “temettü aristokratları” listesinde de yer alıyor. 

UnitedHealth (UNH) – 16 Haziran Perşembe

Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

1977 yılında kurulan UnitedHealth, 176 milyar doları aşan primleriyle Amerika’nın en büyük sağlık ve sigorta şirketi olarak faaliyet yürütüyor. Sağlık sigortası devi Amerika başta olmak üzere dünya çapında 150’den fazla ülkede toplam 127 milyon insana hizmet sunuyor. 

Taiwan Semiconductor (TSM) – 16 Haziran Perşembe

Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

Dünya çapındaki çip kriziyle birlikte rekor gelirler elde eden ve dünyanın en değerli 10 şirketi arasında yer alan Taiwan Semiconductor de bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. 1987 yılında kurulan şirketin yarı iletken çip üretimine 40 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor. 

👉 Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Amerikan Borsalarında Haftanın Popüler Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı