Ekonomi ve Finans Haberleri

Amerikalılar, Rekor Hisse Sahipliğine Ulaştı

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Amerikalılar, Rekor Hisse Sahipliğine Ulaştı

Roket bilimcisi olmanıza gerek yok. Yatırım, 160 IQ’lu bir kişinin 130 IQ’lu birini yendiği bir oyun değildir.

Omaha Kâhini Warren Buffett’ın bu sözü yatırım dünyasından çekinenlere iyi bir nasihat olmanın yanı sıra yatırımın yalnızca belirli bir zümreye ait olmadığının da bir göstergesi diyebiliriz. 

Hisse yatırımı yalnızca para kazanmayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dur durak bilmeyen bir öğrenme kaynağıdır. Ve ABD’nin büyük bir kısmı da bu durumun farkında gibi görünüyor.

Fed’in 2022 tüketici finansmanı anketi, ABD’deki hanelerin neredeyse 60%’ının ya doğrudan ya da ABD’de çalışılan şirket aracılığıyla yapılan emeklilik yatırımları olarak bilinen 401k gibi planlar aracılığıyla hisse sahibi olduğunu gösteriyor. Bu neden önemli dersen, 60% şimdiye kadar görülen en yüksek oran. 

Amerikalılar, Rekor Hisse Sahipliğine Ulaştı

Hepimiz piyasaların hareketlendiği dönemlerde hisselerimizi kontrol etme eğiliminde oluyoruz, özellikle de hisselerimizin iyi performans gösterdiği dönemlerde kendimizi ister istemez daha iyi hissediyoruz. 

Böylece insanların kendilerini daha zengin hissettiği ve harcama yapma eğiliminde olduğu bu durum “varlık etkisi” olarak tanımlanıyor. ABD hisselerin göz kamaştırıcı bir performans sergilediği 2023’ün ardından, bu hisse sahipliği oranı da göz önüne alındığında birçok ABD’li yatırımcı harcama yapmaya daha hazır bir hale geliyor gibi görünüyor. 

Tarihsel olarak güçlü piyasaların ekonomiyi desteklediği düşünülüyordu çünkü en varlıklı, harcayacak parası olan kesim hisse yatırımcısıydı. Ancak Fed’in son anketi artık bu görünümün değiştiğini ve nüfusun çok daha büyük bir kısmının hisse sahibi olduğunu ortaya koyuyor. 

Bu da bizi şu sonuca götürüyor; eğer hisseler 2023’teki güçlü performanslarını sürdürebilirse ABD ekonomisi bu yıl biraz nakit paraya boğulabilir. 

Amerikalılar, Rekor Hisse Sahipliğine Ulaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize