Borsa Haberleri

American Airlines Üç Şehirde Faaliyetlerini Durdurdu!

June 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
American Airlines Üç Şehirde Faaliyetlerini Durdurdu!

ABD, son yılların en büyük pilot sıkıntılarından birini yaşıyor. Yakın zamanda pilot yetersizliğinden dolayı çok sayıda uçuş iptal edildi. Bu krizin etkilerine bağlı olarak American Airlines (AAL) tarafından bir açıklama geldi.

Şirket sözcüsü The Hill’e gönderdiği e-postada 7 Eylül tarihinden itibaren üç şehre sefer yapmayacaklarını belirtti. Şirket, yakın zamanda pilot olmadığı için uçaklarının beklediğini aktarmıştı. Pandemi sonrası seyahat artışlarının ülkedeki hava yolu arz ve talep dengesini etkilediği konuşuluyordu. Ünlü hava yolu şirketinin açıklamasının ardından ABD’de giderek derinleşen pilot sıkıntısı da tekrar gündeme geldi.

American Airlines; Ithica, Toledo ve Islip uçuşlarını Sonlandırıyor

American Airlines sözcüsü, The Hill gazetesine e-posta aracılığıyla bilgi verdi. Bu e-postaya göre İşçi Bayramı tatilinin hemen ardından üç şehre uçuşlar tamamen sonlanacak. Söz konusu açıklamada; Ithica, Toledo ve Islip şehirlerinde hizmet veren personellere minnet duyulduğu da ifade edildi. 7 Eylül tarihinden sonra bu 3 şehre yapılacak seyahatler için alternatif düzenlemeler sunulacağının da altı çizildi. Şirket, yakın zamanda yurt dışından pilot getirdiklerini ve yaklaşık 100 uçaklarının yerde beklediğini açıklamıştı. 

Pilot Ücretlerinde Artış Bekleniyor

Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı hava yolu şirketlerinde işten çıkarmalar ve fiyat artışları meydana gelmişti. Pandemi sonrası yasaklar kalktığında ani bir talep patlaması yaşandı. Bilet iptallerini önlemek için pilotların mesai saatleri artırıldı. Ancak yine de hava yolu şirketleri arz ve talep dengesini sağlayamadı. Yetkililer, pilot ücretlerini artırma yoluna giderek krizin derinleşmesini önleyeceklerini belirtti. American Airlines’a bağlı hava yolu şirketleri; PSA Airlines, Envoy Air ve Piedmont Airlines, ücret artışı sözleşmeleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu kapsamda 800 uçuş gerçekleştiren PSA pilotları, 2 yıl boyunca %50 oranında ücret artışıyla ödüllendirilecek.