ABD Borsası Notları

AMD’nin Tahminleri Wall Street’i Memnun Edemedi

May 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
AMD’nin Tahminleri Wall Street’i Memnun Edemedi

ABD’nin önde gelen çip üreticilerinden Advanced Micro Devices (AMD), ilk çeyrekte Wall Street beklentilerini hafif de olsa aşan sonuçlar bildirdi. Ancak şirketin ileriye dönük tahminleri zayıf kaldı. 

Şirket bu dönemde 5,47 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,62 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Wall Street’in gelir ve düzeltilmiş kâr beklentisi sırasıyla 5,46 milyar dolar ve 0,61 dolardı. 

Geçtiğimiz yıl bu dönemde 139 milyon dolar zarar eden AMD’nin net kârı, ilk çeyrekte 123 milyon dolar veya hisse başına 0,7 dolar oldu. 

Yarı iletken üreticisi, yakından izlenen veri merkezi segmentinin, Nvidia’nın (NVDA) grafik işleme birimleriyle rekabet eden MI300 serisi yapay zekâ çiplerinin satışları sayesinde bir önceki yıla göre 80% büyüyerek 2,3 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

👀 2024’te 4 Milyar Dolarlık Çip Satışı

CEO Lisa Su, Microsoft (MSFT), Meta (META) ve Oracle’ın (ORCL) şirketin MI300X’ini kullandığını söyledi. AMD, 2023’ün dördüncü çeyreğinde piyasaya sürüldüğünden bu yana 1 milyar doların üzerinde çip sattığını belirtti.

AMD, ocak ayındaki 3,5 milyar dolarlık tahminine kıyasla 2024 yılında 4 milyar dolarlık yapay zekâ çipi satışı bekliyor. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, yapay zekâ sunucu çiplerinin en büyük satıcısı olan Nvidia, finansal sonuçların mevcut olduğu en son çeyrek olan ocak çeyreği için yalnızca veri merkezi segmentinde 18,4 milyar dolarlık satış – çoğunlukla yapay zekâ çipleri – açıklamıştı.

Su, dün yatırımcılara yaptığı açıklamada şirketin yeni yapay zekâ çipleri ve mevcut neslin halefleri üzerinde çalıştığını söyledi ve “En iyi yapay zekâ müşterilerimizle çok daha yakınlaşıyoruz. Onlar bize yol haritası hakkında önemli geri bildirimler veriyorlar.” dedi.

AMD, sunucularda genellikle gelişmiş yapay zekâ çipleriyle eşleştirilen merkezi işlemciler de üretiyor. Su, analistlerle yaptığı görüşmede şirketin sunucu CPU segmentinde pazar payını muhtemelen Intel’den (INTC) aldığına inandığını söyledi. CEO ayrıca, AMD’nin yapay zekâ sunucu patlaması nedeniyle CPU’ları için “talebin arttığına dair işaretler” gördüğünü de belirtti.

AMD’nin en zayıf bölümü, oyun konsolları ve masaüstü bilgisayarlar için düşük çip satışlarından kaynaklandığını söylediği, yıllık 48% düşüşle 922 milyon dolara gerileyen oyun bölümü oldu. 

AMD’nin asıl işi olan çipler ve masaüstü bilgisayarlar için işlemciler, müşteri segmenti geliri olarak raporlanıyor. AMD’nin ilk çeyrek satışları yıllık 85% artışla 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu da geçen yılki masaüstü bilgisayar talebindeki çöküşün sona erdiğini gösteriyor.

Analist Değerlendirmesi

AMD ilk çeyrekte Wall Street tahminlerini az da olsa aşarak dikkat çekse de şirketin ileriye dönük tahminleri yatırımcılar için endişe kaynağı olabilir. Şirketin gelirlerinin yıllık 80% büyüme göstermesi, AMD’nin Nvidia ile rekabet eden yeni yapay zekâ çipleri MI300 serisinin satışlarından kaynaklandığı belirtilebilir. AMD’nin 2024 yılı için yapay zekâ çipi satışlarından 4 milyar dolar gelir beklemesi de sektördeki rekabetçi konumunu güçlendiriyor.

Diğer yandan, şirketin oyun ve masaüstü bilgisayar segmentlerinin zayıf performans gösterdiği söylenebilir. Oyun segmenti, geçen yılın aynı dönemine göre 48% düşüşle 922 milyon dolar gelir elde ederken masaüstü işlemci satışları 85% artışla 1,4 milyar dolara yükseldi, ki bu da pazarın toparlanma gösterdiğine işaret ediyor.

Kısacası, AMD’nin veri merkezi ve yapay zekâ çipleri alanındaki güçlü performansı, şirketin teknolojik ilerlemesini ve pazar payını artırma potansiyelini gösteriyor. Ancak, oyun ve masaüstü bilgisayar segmentlerindeki zorluklar hâlâ dengelenmeye ihtiyaç duyuyor. Yatırımcılar için AMD’nin bu zorlukları nasıl yöneteceği ve yüksek büyüme potansiyelli alanlarda inovasyonlarını nasıl sürdüreceği kritik olacak.

AMD’nin Tahminleri Wall Street’i Memnun Edemedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Advanced Micro Devices