Borsa Haberleri

AMD, Yeni Satın Alımıyla Nvidia’ya Meydan Okuyor

AMD, Yeni Satın Alımıyla Nvidia’ya Meydan Okuyor
Google News Icon Takip Et

Önde gelen çip üreticisi Advanced Micro Devices (AMD), Finlandiyalı yapay zekâ girişimi Silo AI’ı 665 milyon dolara satın alacağını açıklayarak, Avrupa’daki en büyük yapay zekâ satın alımlarından birine imza atmaya hazırlanıyor.

Söz konusu satın alma, AMD’nin yapay zekâ hizmetlerini güçlendirerek pazar lideri Nvidia (NVDA) ile rekabetini güçlendirmeyi amaçlıyor.

The Financial Times’ın haberine göre, düzenleyici onayı bekleyen ve bu yılın ikinci yarısında tamamlanacağı öngörülen Silo AI satın alımı, şirketin 300 kişilik ekibini AMD bünyesine katacak ve özel büyük dil modelleri (LLM’ler) geliştirimesine katkıda bulunacak.

AMD’nin yapay zekâ grubunun kıdemli başkan yardımcısı Vamsi Boppana, bu anlaşmanın müşteri etkileşimlerini ve AMD’nin yapay zekâ teknoloji yığınını hızlandıracağını vurguladı.

Avrupa’nın en büyük özel yapay zekâ laboratuvarlarından biri olan Silo AI, kurumsal müşteriler için özel yapay zekâ modelleri konusunda uzmanlaşan bir isim. Finlandiyalı şirket, yakın zamanda İsveççe, İzlandaca ve Danca gibi Avrupa dillerinde LLM’ler geliştirmek için girişimlerde bulundu.

Yapay zekâ devi Nvidia’nın tescilli yazılımı Cuda, çiplerinin daha geniş bir uygulama yelpazesinde çalışmasına olanak tanıyarak yapay zekâ pazar liderliğini önemli ölçüde etkiledi.

Buna karşılık, Silo AI’nin açık kaynak modellerine olan bağlılığı, şirketi OpenAI ve Alphabet’in (GOOGL) Google’u gibi şirketlerin tescilli modellerinden ayıran benzersiz bir teklif sunuyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga