Borsa Haberleri

AMD Yeni Bir Veri Merkezi CPU’su Tanıttı!

November 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AMD Yeni Bir Veri Merkezi CPU’su Tanıttı!

Advanced Micro Devices (AMD) perşembe günü son geliştirdiği veri merkezi çipini tanıttı ve Microsoft (MSFT) Azure, Alphabet (GOOGL) Google Cloud ve Oracle’ın, müşterileri arasında yer alacağını açıkladı.

● “Genoa” adlı dördüncü nesil EPYC işlemcisinin bir önceki nesil çipe kıyasla daha yüksek performans ve enerji verimliliği sunduğunu belirten CEO Lisa Su,

● “Bu hamle, kuruluşların ve bulut veri merkezlerinin daha düşük sermaye harcamaları, daha düşük işletme giderleri ve daha düşük toplam sahiplik maliyeti avantajlarına sahip olacağı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

●    Enflasyonun hafifleme belirtileri göstermesi üzerine hisseleri 13% artan Nvidia (NVDA) gibi, AMD hisseleri de 14% oranında değer kazandı. Philadelphia SE Yarı-İletken Endeksi hisseleri ise 8,7% artış kaydetti.

●    Genoa, rakibi olan Intel (INTC)’in son geliştirdiği Sapphire Rapids olarak adlandırılan veri merkezi çipinin gecikmelere uğradığı bir dönemde tanıtıldı.

● TECHnalysis Research analisti Bob O’Donnell konuya ilişkin olarak, “Bu yeni nesil ürünle AMD, yalnızca Intel’e karşı değil aynı zamanda bir önceki ürün nesline kıyasla performans açısından büyük bir sıçrayış yaptı. Bu, AMD tabanlı çözümün finansal kabiliyetini daha da gerçekçi kılıyor.” dedi.

AMD Yeni Bir Veri Merkezi CPU’su Tanıttı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters