Borsa Haberleri

AMD ve Intel Neden Düşüyor?

April 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
AMD ve Intel Neden Düşüyor?

Wall Street Journal’ın haberine göre, Çinli yetkililer bu yılın başlarında ülkenin en büyük telekom operatörlerine 2027 yılına kadar ağlarında kilit rol oynayan yabancı çipleri aşamalı olarak kullanımdan kaldırmaları talimatını verdi.

Habere göre bu hamle, Çin’de faaliyetleri bulunan ABD’li çip devleri Intel ( INTC) ve Advanced Micro Devices’ı (AMD) olumsuz etkileme niteliğine sahip. Ki Çin, geçen yıl Intel’in en büyük pazarıydı ve Intel’in toplam gelirinin 27%’sinden fazlasını oluşturdu.

İki şirketin hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde 2%’nin üzerinde geriledi. 

Washington’un rakibine yüksek teknoloji ihracatına yönelik kısıtlamaları sıkılaştırdığı Çin-ABD ticaret gerilimlerinin ortasında Pekin, Batı yapımı teknolojiyi yerli alternatiflerle değiştirme çabalarını hızlandırdı.

Çin’in devlet varlıklarını düzenleyen kurumunun Eylül 2022 tarihli bir emrini kaynak gösteren beş aracı kuruma göre, kamu iktisadi teşebbüslerine 2022 yılında ofis yazılım sistemlerini 2027 yılına kadar yerli ürünlerle değiştirmeleri talimatı verildi. 

WSJ’nin haberine göre Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, devlete ait mobil operatörlere ağlarını Çinli olmayan yarı iletkenler açısından incelemelerini ve bunları değiştirmek için zaman çizelgeleri belirlemelerini emretti.

Financial Times’ın mart ayındaki bir haberine göre Pekin yönetimi, Intel ve AMD’nin ABD çiplerini devletin kişisel bilgisayar ve sunucularından aşamalı olarak çıkarmak için yönergeler getirmişti.

AMD ve Intel Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters