Borsa Haberleri

AMD, Çin’de Yapay Zekâ Çipi Satışı Engeliyle Karşı Karşıya

Mart 5, 2024 • 4 dakika okuma süresi
AMD, Çin’de Yapay Zekâ Çipi Satışı Engeliyle Karşı Karşıya

ABD’nin Çin’e yönelik ileri teknoloji ihracatı baskılarının son hedefi olan Advanced Micro Devices (AMD), Çin pazarına özel ürettiği yapay zekâlı çiplerinin satışında yeni bir pürüzle karşı karşıya. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre AMD, yapay zekâ işlemcisini Çinli müşterilere satmak için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yeşil ışık almayı umuyordu. Çipin AMD’nin Çin dışında sattıklarından daha düşük performansa sahip olduğu ve ABD ihracat kısıtlamalarını karşılamak üzere tasarlandığı belirtildi.

Ancak ABD’li yetkililer AMD’ye çipin hâlâ çok güçlü olduğunu ve şirketin bunu satmak için Ticaret Sanayi ve Güvenlik Bürosu’ndan lisans alması gerektiğini söyledi. AMD’nin lisans başvurusunda bulunup bulunmadığı ise henüz bilinmiyor.

ABD, Pekin’in askeri bir üstünlük kazanacağı korkusuyla Çin’in yapay zekâ modelleri geliştirebilen son teknoloji yarı iletkenlere ve bu çipleri üretmek için kullanılan araçlara erişimini sınırlamak için büyük bir çaba harcıyor. 

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, 2022’de açıkladığı ihracat kontrollerini, geçtiğimiz ekim ayında daha fazla teknolojiyi içerecek ve yasağı zayıflatabilecek aracı ülkelere satışları engelleyecek şekilde güçlendirdi.

Tabii artık bildiğimiz üzere bu yasaklardan tek mustarip olan şirket AMD değil. Daha sıkı kontroller, sektörün önde gelen yapay zekâ çip üreticisi Nvidia’nın (NVDA) ihracat kurallarının ilk 2022 versiyonuna uygun olarak Çin için özel olarak tasarladığı bir işlemcinin satışını da kısıtladı. 

Şirket o zamandan beri 2023 kısıtlamalarına uyum sağlamak amacıyla Çin pazarı için yeni, özelleştirilmiş ve daha az güçlü ürünler geliştirdi. Ticaret Bakanı Gina Raimondo bu bileşenlerin özelliklerinin incelendiğini söyledi.

AMD’nin Çin yapay zekâ çip sektöründe, yasaktan önce bu pazarda büyük bir paya sahip olan Nvidia’dan daha az yeri var. Kısıtlamalar 2022’de yürürlüğe girdiğinde, AMD kurallardan etkilenmeyi beklemediğini söylemişti.

Ancak AMD şimdi yapay zekâ çip pazarına karşı daha agresif bir yaklaşık sergiliyor. Aralık ayında, Nvidia’nın işlemcilerine meydan okuyacak yeni bir MI300 serisini piyasaya sürdü. Kaynaklara göre AMD’nin göre Çin’e özel ürünü ise MI309 olarak adlandırıldı. 

Hangi Çinli müşterinin AMD çiplerini satın almaya çalıştığı belli değil. Bu faktör, yarı iletken üreticisinin ilerlemeyi seçmesi durumunda şirketin bir lisans alıp alamayacağını etkileyebilir.

Tencent Holdings (TCEHY) ve Baidu (BIDU) gibi önde gelen Çinli teknoloji şirketleri, sohbet robotlarının yeteneklerini bir ya da iki yıl daha geliştirmek için Nvidia’dan – şu anda ABD kontrollerine tabi olan türden – yeterince güçlü çip stoklamışlardı.

👀 Analistler AMD’ye Güveniyor

Söz konusu Çin sıkıntılarına rağmen ABD pazarında ise Wall Street, MI300X’in büyük dil modeli yapay zekâ pazarında Nvidia’nın baskın H100 grafik işlem birimi çipine meydan okuyabileceğine inanıyor.

Huatai Research analisti Purdy Ho geçen ay yaptığı açıklamada “AMD’nin MI300’ünün Nvidia’ya meydan okumaya hazır en yetkin ürünlerden biri olduğuna” inandığını söyledi.

Barclays analisti Tom O’Malley, dün şirketin hedef fiyatını 200 dolardan 235 dolara yükseltirken, “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu da korudu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, The Street