Borsa Haberleri

AMD Bilançosu Beklentileri Aştı

August 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AMD Bilançosu Beklentileri Aştı

AMD (AMD), haziran ayında sona eren çeyrek için kâr ve gelir tahminlerini aşan rakamlar bildirdi. Ancak yonga üreticisi, Wall Street beklentilerinin düşük olduğu mevcut çeyrek için herhangi bir açıklama yapmadı. AMD’nin şu anda PC ve sunucu işlemcileri alanında en önemli rakibi olan Intel’e karşı önemli bir avantajı bulunuyor. Çip performansına rakibini geride bırakan AMD, önümüzdeki dönemde yatırımcılarına arz alanındaki başarısını ve pazar payı alma potansiyelini kanıtlamaya çalışacak. AMD CEO’su Lisa Su, mevcut çeyrekte PC satışlarını büyük oranda düştüğünü söyledi. Şirketin hisseleri genişletilmiş işlemlerde 6% geriledi. 

AMD Hissesi Bugüne Kadar 31% Düştü

Yonga üreticisinin hisseleri artan enflasyon rakamları ve durgunluk endişelerine bağlı olarak bugüne kadar 31% düştü. Şirketin hisseleri genişletilmiş işlemlerde de 6% oranında bir gerileme yaşadı. AMD, geride bıraktığımız üç aylık dönemde kâr ve gelir beklentilerini büyük oranda geride bırakmayı başardı. Ancak mevcut çeyrek için yapılan düşük Wall Street beklentilerinin ardından herhangi bir tahminde bulunmadı. Nitekim konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Lisa Su da mevcut üç aylık dönemde PC satışlarında bir düşüş olduğunu doğruladı. Tüm bunlara rağmen yonga üreticisinin en güçlü rakibi Intel’e karşı bir avantajının olduğu söylendi.

AMD’nin Satışları 83% Arttı

AMD’nin veri merkezi, satışlarının yıldan yıla 83% artarak 1,5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini söyledi. Yonga devinin ana segmentlerinden dördünün de bu çeyrekte büyüdüğü belirtildi. Söz konusu segmentler arasında bulut bilişimi ve büyük kurumsal müşteriler için geliştirilen çipler de yer alıyor. Şirket, bu çiplere yönelik talepte herhangi bir yavaşlama beklemediğini bildirdi. AMD, son dönemde Playstation 5 ve Xbox Series X gibi konsollar için ürettiği çiplerle gündeme geliyor. Ayrıca şirket kısa süre önce ağ iletişim sistemlerini geliştirmek üzere Xilinx’i de satın aldı. 

AMD Bilançosu Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı