Borsa Haberleri

AMD 3. Çeyrek Kazanç Özeti ve CEO Yorumları

November 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AMD 3. Çeyrek Kazanç Özeti ve CEO Yorumları

● Salı günü bir açıklama yapan Advanced Micro Devices (AMD), veri merkezi biriminde güçlenmeyi öngördüklerini belirterek, harcama konusunda dikkatli olma taahhüdü verdi. Bunun üzerine şirket hisseleri bilgisayar pazarındaki çöküşe rağmen değer kazandı.

AMD şirketinin dördüncü çeyrek ve tüm yıl gelirine ilişkin öngörüleri Wall Street tahminlerinin altında kaldı. Öte yandan Summit Insights Group analisti Kinngai Chan, yatırımcıların kendilerini en kötüsüne hazırladığını öne sürdü.

● Chan şunları kaydetti: “AMD’nin 2022 yılı 4. çeyreğindeki satış öngörüsü beklentilerin altında kalsa da veri merkezi ve dahili işletmelerine ilişkin büyüme beklentisi üzerine yatırımcıların bir nebze rahatladığını düşünüyoruz.

● Kapanış sonrası işlemlerde hisseler 6,3% yükseldi.

● AMD veri merkezi pazar payını hızlıca artırırken, rakibi Intel (INTC) ise son kazanç açıklamasına göre hisse değerinde düşüş yaşadı.

● YipitData analisti Nathaniel Harmon şu açıklamalarda bulundu: “AMD’nin yakında sunulacak olan yeni nesil sunucu CPU’larının fiyat ve performans açısından Intel serisini geride bırakması öngörüldüğünden, AMD hisselerinin değer kazanmaya devam etmesini bekliyoruz.

● Mercury Research analisti Dean McCarron, AMD’nin veri merkezi piyasasındaki yavaşlamaya hazırlıklı olmadığı konusunda uyararak, bir önceki yıl aynı dönemde 36% olan büyüme oranına kıyasla üçüncü çeyrekte çeyrek bazında büyüme oranının 8% olduğunu hatırlattı.

AMD yöneticileri, kazanç açıklamasında harcamaların kontrol altında olduğunu ve makroekonomik zorluklarla başa çıkabilmek için işe alımları yavaşlattıklarını belirtmişti.

AMD Başkanı Lisa Su, analistlere yönelik konuşmasında, 2023 yılı bilgisayar sektörü genel görünümünün, toplam bilgisayar birimi satışlarındaki 10%’luk düşüş dikkate alınarak modellenmesi gerektiğini söyledi.

● Kuzey Amerika bulut pazarının en dayanıklı veri merkezi pazar segmentlerinden biri olduğunu vurgulayan Su, Çin veri merkezi pazarında 2023 yılı için önemli bir toparlanma beklemediğini sözlerine ekledi.

AMD 3. Çeyrek Kazanç Özeti ve CEO Yorumları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters