Borsa Haberleri

AMD 2024’te Yapay Zekâ Çiplerinden 2 Milyar Dolar Kazanmayı Hedefliyor

AMD 2024’te Yapay Zekâ Çiplerinden 2 Milyar Dolar Kazanmayı Hedefliyor
Google News Icon Takip Et

Çip sektörünün önde gelen isimlerinden Advanced Micro Devices (AMD) üçüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aşsa da dördüncü çeyrek için zayıf tahminler açıkladı. Ancak yine de şirket 2024’te yapacağı çip satışları için oldukça iddialı.

Önce üçüncü çeyrek rakamlarına bakalım. Şirket, eylül ayında sona eren çeyrek dönemde 5,7 milyar dolar beklentilerin üzerinde, 5,8 milyar dolar gelirden 0,70 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr (EPS) elde etti. Analistler, düzeltilmiş EPS’in 0,68 dolar gelmesini bekliyordu. 

AMD 2024’te Yapay Zekâ Çiplerinden 2 Milyar Dolar Kazanmayı Hedefliyor

Üçüncü çeyrekte 299 milyar dolar veya hisse başına 0,18 dolar net kâr açıklayan şirket, geçen yılın aynı döneminde 66 milyon net kâr elde etmişti. 

AMD’nin ağ işlemcileri ve GPU ismi verilen yapay zekâ çiplerini barındıran veri merkezi gelirleri geçen yıla göre sabit kalarak 1,6 milyar dolar oldu. 

AMD, üretici yapay zekâ modellerinin eğitiminde ve uygulamasında kullanılan üst düzey teknolojiye sahip grafik işlem birimleri üretebilen nadir şirketlerden biri. Bu pazar Nvidia’nın (NVDA) hâkimiyetinde. 

Ancak AMD’nin de bu pazardaki payını artırmak için iddialı adımlar atması bekleniyor. Şirket dördüncü çeyrekte analistlerin 6,37 milyar dolarlık beklentisinin altında, 6,1 milyar dolarlık gelir tahmini açıklasa da CEO Lisa Su, “Dördüncü çeyrekte veri merkezi gelirlerinin 400 milyon dolara yükselmesini ve 2024’te daha da hızlanarak 2 milyar dolar ulaşmasını bekliyoruz.” dedi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Advanced Micro Devices