Borsa Haberleri

AMD 1. Çeyrek Beklentileri Yatırımcıları Tatmin Edemedi

January 31, 2024 • 5 dakika okuma süresi
AMD 1. Çeyrek Beklentileri Yatırımcıları Tatmin Edemedi

Geçen yıl yarı iletken sektörünün yapay zekâ destekli çip rallisi, hâliyle çip şirketlerine yönelik beklentileri güçlendirdi. Sektörün önde gelen oyuncuları arasında yer alan AMD (AMD), 2023 için beklentileri aşan rakamlar açıklasa da, yılın ilk çeyreğine ilişkin tahminleri zayıf kaldı. 

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde şirket 6,17 milyar dolar gelirle 6,12 milyar dolarlık konsensüsü aştı. Bu dönemde şirketin net kârı geçen yılın aynı dönemindeki 21 milyon dolar veya hisse başına 0,1 doların oldukça üzerinde, 667 milyon dolar veya 0,41 dolar oldu. AMD’nin düzeltilmiş hisse başına kârı ise 0,77 dolarla beklentilere paralel geldi. 

31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde yarı iletken üreticisinin brüt kâr marjı 47% olurken, faaliyet kârı da 342 milyon dolar geldi. 

Öte yandan 2023 genelinde yıllık bazda 4% düşüşle 22,7 milyar dolar gelir açıklayan şirketin net kârı 4,3 milyar dolar veya hisse başına seyreltilmiş bazda 2,65 dolar oldu. 

🔎 Önemli İş Segmentlerinde Düşüş Bekliyor

Beklentileri aşan rakamlarına rağmen, şirketin 2024’ün ilk çeyreğine yönelik tahminleri yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı ve AMD piyasa kapanışından sonraki işlemlerde 6% geriledi. 

İçinde bulunduğumuz çeyrek dönem için AMD, 5,4 milyar dolarlık satış beklentisi açıkladı ancak bu rakam, analistlerin 5,7 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı. Şirket ayrıca masaüstü bilgisayar çipleri de dahil olmak üzere ana iş segmentilerinin bir kısmında kademeli bir düşüş beklediğini söyledi. 

AMD CEO’su Lisa Su, şirketin AMD Instinct grafik işlem birimi (GPU) satışlarında çeyrek dönem bazında görülen rekor satışların desteğiyle, karmaşık bir makro ortama rağmen güçlü bir 2023 geçirdiğini söyledi:

Yüksek performanslı veri merkezi ürün portföyümüze olan talep hızlanmaya devam ediyor ve yapay zekânın bilgi işlem pazarının neredeyse her bölümünü yeniden şekillendirdiği bu inanılmaz heyecan verici dönemde güçlü bir yıllık büyüme sağlamak için bizi iyi bir şekilde konumlandırıyor.

GPU pazarı şu anda Nvidia (NVDA) tarafından domine edilirken, AMD geçen yıl tanıtılan yeni yapay zekâ çiplerinin bazı uygulamalar için Nvidia’nın H100 GPU’larına meydan okuyacağını söyledi. Yatırımcılar, önümüzdeki birkaç yıl içinde şirketin veri merkezi segmentinde önemli bir büyüme bekliyor.

AMD, yapay zekâ çipleri satışlarında da güçlü bir güncelleme sundu. Ekim ayında AMD, 2024 yılında 2 milyar dolarlık sunucu GPU satışı beklediğini söylemişti. Dünkü bilançosunda ise bu yıl Instinct markası altında 3,5 milyar dolarlık veri merkezi GPU satışı beklediğini açıkladı.

CEO, “Hem şirket içi hem de şirket dışı yapay zekâ iş yüklerini çalıştırmak için Instinct GPU’ları kapsamında Bulut alanında Microsoft (MSFT), Oracle (ORCL), Meta Platforms (META) ve diğer büyük bulut müşterileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

🌐 Veri Merkezi Segmentine Instinct Desteği

AMD 1. Çeyrek Beklentileri Yatırımcıları Tatmin Edemedi

Tarihsel olarak, AMD’nin ana iş segmentini masaüstü bilgisayarlar ve sunucular için üretilen CPU’lar oluşturuyor. Yapay zekâ çipleriyle karşılaştırıldığında yarı iletken sektörünün bu bölümü, masaüstü satışlarının pandemi sonrası zarar görmesi nedeniyle son birkaç yıldır yatay seyrediyor veya küçülüyordu.

Geçen yıl AMD’nin sunucu CPU’ları ve yapay zekâ çiplerini içeren veri merkezi iş kolu, yıllık bazda 38% artışla 2,28 milyar dolar satış gerçekleştirdi. Veri merkezi, şu anda AMD’nin en büyük segmenti konumunda. 

Şirket, gelirdeki artışın büyük bir kısmının yapay zekâ için kullanılan Instinct grafik işlemcilerinin satışlarındaki “güçlü büyümeden” kaynaklandığını söyledi. Ancak AMD’nin genel performansı, FactSet’in Veri Merkezi iş kolu için yaptığı 2,29 milyar dolarlık tahmine paralel geldi. 

AMD’nin çoğunlukla masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için çiplerden oluşan müşteri segmenti, son çip lansmanları sayesinde bir önceki yıla göre 62% artışla 1,46 milyar dolara yükseldi.

AMD’nin Microsoft Xbox ve Sony (SONY) PlayStation konsolları için “yarı özel” işlemcileri içeren oyun segmentindeki satışlar ise 17% düştü. AMD, bu görünümün arkasında yavaşlayan konsol satışlarının olduğunu belirtti ve gelirin bu çeyrekte çift haneli düşmesini beklediğini söyledi.

AMD 1. Çeyrek Beklentileri Yatırımcıları Tatmin Edemedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: AMD