Borsa Haberleri

Amazon’un Telekom Sektörüne Girişi, AT&T ve Verizon için Nasıl Sonuçlanır?

June 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Amazon’un Telekom Sektörüne Girişi, AT&T ve Verizon için Nasıl Sonuçlanır?

Geçen hafta Bloomberg’in açıkladığı ve Amazon’un (AMZN) kablosuz telekom sektörüne giriş yapmaya hazırlandığı haberi, Verizon (VZ) ve AT&T (T) hisselerinde kısa süreli bir düşüşe yol açsa da aynı zamanda temettülerini de cazip seviyelere yükseltti. 

Temettüler gerçekten de cazip mi? Wolfe Research analisti Chris Senyek’in bir temettünün iyi olup olmadığını anlamak için üç faktörü var. 

1️⃣ Net gelirinin 80%’ini veya daha fazlasını ödeyen bir şirketin temettülerini desteklemek için çok fazla gideri olabilir. 

2️⃣ Aynı durum serbest nakit akışına da uygulanabilir mi?

3️⃣ Şirketin borcunun faiz, vergi ve amortisman öncesi kâra (FAVÖK) oranı 3,5 katın üzerinde mi?

Senyek’e göre bu üç faktörden ikisinin olduğu durumlarda temettüler konusunda alarm sinyalleri başlıyor. 

Verizon veya AT&T için, kablosuz telekom şirketlerinin çok fazla borcu olmasına rağmen, bu bir sorun teşkil etmemeli. AT&T’nin net borcunun 2023 için öngörülen FAVÖK’e oranı yaklaşık üç katına, ödenen temettüler hem 2023 için beklenen serbest nakit akışının hem de net gelirin kabaca yarısına denk geliyor. 

Verizon’un borcunun FAVÖK’e oranı AT&T’ninki ile yaklaşık aynı; temettüler bu yıl için öngörülen serbest nakit akışının yaklaşık 65%’ini ve tahmini net gelirin yaklaşık 55%’ini oluşturuyor. 

Dahası, her iki şirket yönetim de son zamanlarda yatırımcıları için temettülerin önemini kabul eden açıklamalar yaptı.

💵 Öte yandan yatırımcıların Amazon’u bu tartışmalara dahil etmelerinin nedenini anlamak kolay. Şirket, AT&T ve Verizon’un toplam değerinin yaklaşık beş katı olmak üzere, 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle teknoloji devleri arasında yer alıyor. 

Şimdilik Amazon büyük bir risk oluşturmuyor gibi görünse de, AT&T ve Verizon hisseleri dikkatli olmakta fayda var ve bu da temettü getirisi iştahı yüksek yatırımcılar için iyi haber. 

✅ Amazon Wireless haberi, Verizon’un temettü verimini yaklaşık 40 yılın en yüksek düzeyine çıkardı ve her iki şirket hissesi de şu anda mevcut üç aylık ödemelerin yıllıklandırılmasına dayalı olarak 7%’in üzerinde getiri sağlıyor.

Amazon’un Telekom Sektörüne Girişi, AT&T ve Verizon için Nasıl Sonuçlanır?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s