Borsa Haberleri

Amazon’un Satışları, Kârlılığı ve Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

August 4, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Amazon’un Satışları, Kârlılığı ve Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

Amazon’un (AMZN) beklentilerin üzerinde gelen çevrimiçi satışları ve bulut bilişim segmentindeki yavaşlamanın sonlandığına yönelik işaretler, şirket satışlarını ve kârını ikinci çeyrekte Wall Street tahminlerinin oldukça üzerine taşıdı. 

Şirket bu dönemde 134,4 milyar dolarlık gelirinden hisse başına 0,65 dolar kâr elde etti. Analistler Amazon gelirlerinin 131,5 milyar dolar, hisse başına kârının da 0,35 dolar olmasını bekliyordu. 

Bu yılın başlarında büyük ölçekli işten çıkarmaları içeren maliyet azaltma ile birlikte gelirdeki hızlanma, Amazon’un kârını da artırdı ve beklentilerin neredeyse iki katı olan vergi sonrası kârına katkıda bulundu.

Şirket, bu yıl tarihinin en büyük işten çıkarma operasyonunu başlattı desek yalan olmaz. Geçtiğimiz sonbahardan bu yana Amazon genelinde 27 bin kişi işten çıkarıldı ve şirket kurumsal işe alımları durdurdu. Küresel kapsamda Amazon çalışanı sayısı, ikinci çeyreğin sonunda yıllık 4% düşüşle 1,46 milyona geriledi. 

☀️ AWS Hayal Kırıklığına Uğratmadı

Tabii Wall Street’in izlediği tek rakamlar bunlar değildi. Amazon kapsamında odak bu yıl, müşterilerin ekonomik belirsizlik karşısında daha temkinli davranması nedeniyle bulut bölümü Amazon Web Services’teki (AWS) keskin yavaşlama üzerindeydi.

Şirketin teknolojik atılımları kapsamında oldukça önemli bir yere sahip olan AWS, yılın ikinci çeyreğinde şirkete 22,1 milyar dolar gelir kazandırdı. AWS gelirleri, 21,8 milyar dolarlık beklentiyi aşsa da yılın ilk çeyreğine göre 16%, 2022’nin tamamına göre de 29% azaldı. 

Amazon’un Satışları, Kârlılığı ve Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

Geçen yılın aynı dönemine göre 12% artan AWS geliri, şirketin 7,7 milyar dolarlık faaliyet kârının 70%’ini oluşturdu. 

Ayrıca Amazon’un reklam segmentindeki geliri de bu dönemde 10,4 milyar dolar analist tahminlerinin üzerinde, 10,7 milyar dolar oldu. 

Amazon, bu güçlü görünüme paralel olarak üçüncü çeyrek için 138 milyar ile 143 milyar dolar aralığında satış ya da 9%-13% aralığında büyüme bekliyor. Bu beklentiler, Amazon’un temmuz ayında düzenlediği 48 saatlik Prime Day indirim etkinliğinin gücünü yansıtıyor desek yalan olmaz. 

🛍️ Hatırlayalım: Şirket, iki günlük alışveriş çılgınlığı boyunca Prime üyelerinin dünya genelinde 375 milyon adet ürün satın aldığını ve indirimler sayesinde 2,5 milyar dolar tasarruf sağlamıştı. ABD’li müşterilerin Amazon.com’daki harcamaları geçen yıla göre 6,1% artışla 12,7 milyar dolara ulaşırken, şirket tarihinin en büyük tek günlük satış rakamını görmüştü.

Amazon’un Satışları, Kârlılığı ve Yıl Sonu Beklentilerini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times, CNBC, The Wall Street Journal